آشنایی با شهر ورخویانسک سردترین شهر دنیا

دانستنی ها - در تور مسکو - ۱۷ آذر ۱۳۹۸

 

هیچ کسی تحمل سرمای کشنده ی این شهر را ندارد!

 

روسیه منطقه‌ای است که از شهرهای دورافتاده و سرد زیادی تشکیل شده است. این کشور در مجاورت قطب شمال نیز شهری به نام ورخویانسک دارد که ۹ ماه کامل پوشیده از برف است. در این شهر رودخانه‌ای به نام سام یانا واقع شده که از چندین سال پیش در آن زندگی آغاز گشته و امروزه نیز حدوداً ۱۵۰۰ نفر ساکن آن هستند. این شهر که به‌عنوان سردترین شهر دنیا معروف است، با ویژگی‌های خاصی که دارد، زندگی را برای اهالی خود بسیار سخت ساخته است.

 

 

 

 

 

شهر ورخویانسک

روسیه منطقه‌ای است که از شهرهای دورافتاده و سرد زیادی تشکیل شده است. این کشور در مجاورت قطب شمال نیز شهری به نام ورخویانسک دارد که ۹ ماه کامل پوشیده از برف است. در این شهر رودخانه‌ای به نام سام یانا واقع شده که از چندین سال پیش در آن زندگی آغاز گشته و امروزه نیز حدوداً ۱۵۰۰ نفر ساکن آن هستند. این شهر که به‌عنوان سردترین شهر دنیا معروف است، با ویژگی‌های خاصی که دارد، زندگی را برای اهالی خود بسیار سخت ساخته است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ورخویانسک این است که در نیمه دوم سال فقط ۵ ساعت روز به همراه دارد و اگر در ماه‌های آذر و دی با خرید بلیط هواپیما به آن سفر کنید، به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید خورشید را ببینید. ممکن است باور نکنید، اما متوسط دمای این شهر در زمستان به منفی ۴۷ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. حتی چندین بار دمای بسیار سردتر از این درجه هم تجربه شده، اما به‌طور میانگین همین عدد به ثبت رسیده است. جالب است بدانید که در گذشته از این شهر به خاطر آب‌وهوای سردش به‌عنوان تبعیدگاه استفاده می‌کردند، اما امروزه مسئولان این منطقه را به محل گردشگری تبدیل کرده‌اند.

 
 
آیا تا به امروز به سردترین شهرهای جهان فکر کرده بودید؟ مکان هایی که دمای هوا در آنجا همیشه پایین است، اما بااین‌حال محل زندگی افراد بسیاری است. شهر کوچک ورخویانسک واقع در منطقه یاکوتیای سیبری در صد کیلومتری دایره قطب شمال می‌باشد. همان‌طور که گفتیم دمای زمستان در اینجا خیلی پایین است، پس تنها راه محافظت از سرما پیچیدن پوست و خز حیوانات به دور خود است. بنابراین به یاد داشته باشید که هنگام خرید بلیط هواپیما به فکر تهیه پالتوی خز و لباس‌های خیلی گرم نیز باشید.
 
 

تاریخچه ورخویانسک و دلیل انتخاب این نام

ورخویانسک در سال 1638 توسط قزاق‌ها در بالای رودخانه یانا بناشده که همین هم باعث گردیده تا این نام برای شهر انتخاب شود، زیرا به زبان روسی، ورخویانسک به معنی شهر بالای یانا است. در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز ورخویانسک به‌عنوان تبعیدگاه زندانیان سیاسی استفاده می‌شد که امروزه فرزندان همان زندانیان و یا شکارچیان یاکوت جمعیت چندین نفری این شهر را تشکیل می‌دهند.

 

مسیر دستیابی به ورخویانسک

از ایزوله‌ترین شهرهای دنیا همین شهر است که با خرید بلیط هواپیما مسافر خاص‌ترین مکان در دنیا هستید، زیرا هیچ جاده‌ای به این شهر منتهی نمی‌شود. در زمستان هم وقتی کل منطقه یخبندان می‌شود، از طریق رودخانه یخ‌زده یانا و رانندگی روی باتلاق‌های یخ‌زده، می‌توان به این شهر دسترسی یافت. اما در تابستان، وقتی رودخانه و باتلاق‌ها ذوب می‌شوند تنها راه دسترسی به ورخویانسک به‌وسیله هلیکوپتر است. چون هدف از ساخت این شهر در ابتدا به‌عنوان قلعه بوده و مرکزی برای پرورش گاو و معدن‌های طلا استفاده می‌شده است. ورخویانسک کمپ سابق زندانیان سیاسی بوده، اما امروز گردشگران زیادی با خرید بلیط هواپیما به این شهر سفر می‌کنند. باگذشت زمان، ورخویانسک به یک شهر واقعی تبدیل‌شده، طوری که در آن هتل، سینما، دانشگاه هم ساخته‌شده است. برای زندگی در این شهر باید همیشه احتیاط کنید، به خاطر سرمای کشنده‌اش وقتی بیرون می‌روید، مجبورید از سر تا نوک انگشتان پای خود را بالباس‌های کلفت بپوشانید. خز حیوانات فقط می‌تواند مردم را گرم نگه دارد. عینکی‌هایی که قصد سفر به ورخویانسک با خرید بلیط هواپیما را دارید، بسیار مواظب باشید، چون در اثر یخ‌زدگی قاب عینک به صورتتان می‌چسبد.

 

 

مواردی که بهتر است قبل از سفر به ورخویانسک بدانید

همگی می‌دانیم راه رفتن در سرما خیلی خسته‌کننده است، بنابراین اکثراً مردم ترجیح می‌دهند برای رفت‌وآمد در شهر از تاکسی و ماشین استفاده کنند. آن‌هایی که به عکاسی علاقه دارند و می‌خواهند عکس‌های حرفه‌ای تهیه کنند نیز باید مراقب لنز دوربینشان باشند، تا از یخ‌زدگی و شکستن لنز جلوگیری کنند. حتی بعضی از کارشناسان می‌گویند زندگی در این شهر برای انسان خطرناک است، البته آن‌هایی که سالیان زیادی در این شهر زندگی کرده‌اند، به این آب‌وهوا عادت کرده‌اند. حتی ممکن است در سفرتان افرادی را ببینید که لباس‌های آستین‌کوتاه در فضای باز پوشیده‌اند، انگار در فصل بهار با خرید بلیط هواپیما سفر کرده‌اید، اما در واقع چله زمستان است. بیشتر اهالی نیز در زمستان در خواب و استراحت به سر می‌برند، تا حتی‌الامکان از بیرون رفتن خودداری می‌کنند. خانه‌هایشان را با آتش چوب گرم می‌کنند و آب گرم هم از دستگاه حرارت مرکزی پمپاژ می‌شود. بنابراین تمام زمستان این‌چنین گرم می‌مانند.

 

تفاوت دمای زمستان و تابستان در ورخویانسک

باوجود همین زمستان سخت، تابستان‌ها به‌طور شگفت‌انگیزی با دمای بیش از 30 درجه در ماه‌های ژوئن، جولای و اوت گرم است. درواقع بین بالاترین و پایین‌ترین درجه تفاوت دمای زیادی وجود دارد. پایین‌ترین دمای ثبت‌شده در ورخویانسک به فوریه سال 1892 منفی 67.8 درجه سانتی‌گراد در سه روز متوالی برمی‌گردد و بیشترین دمای ثبت‌شده در 25 جولای 1988 و 37.3 درجه سانتی‌گراد بوده است. بنابراین بیشترین تفاوت دمای جهان را این شهر دارا است. با خرید بلیط هواپیما و سفر به نقاط خاص جهان، جاذبه‌های زیادی خواهید دید و عجایب دنیا را کشف خواهید کرد. در اکثر نقاط جهان، وقتی هوا در نیمه دوم سال سرد می‌شود، مردم انتظار بارش برف و یخبندان  دارند، ولی در کشورهایی مانند روسیه، سردی چیزی فراتر از انتظار شماست، طوری که حرارت خورشید و گرمای تابستان هم تأثیری ندارد.