بازگشایی یک شهر باستانی زیر آب در ترکیه

اخبار - در تور آنتالیا - در تور ترکیه - ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

شهر غرق شده ای در نزدیکی آنتالیا در ترکیه پس از 30 سال برای شنا و شیرجه رو به عموم گشوده خواهد شد. از سال 1986 شنا و شیرجه در ککوا جهت حفاظت از بقایای این شهر تاریخی ممنوع شده بود، اما با همکاری باستان شناسان و متخصصان محلی، این ممنوعیت می تواتد تا حدودی برداشته شود.

 

خرابه های این شهر در ساحل شمالی ککوا قرار دارد که بیشتر بخش های آن تا عمق 6 متر در دریا فرو رفته است و از آن به عنوان "باتیک شهر" به معنی شهر غرق شده یاد می شود. خرابه ها در اصل در اثر مجموعه ای از زمین لرزه های شدید در قرن دوم میلادی ایجاد شده اند. بخشی از شهر که قابل مشاهده است، در واقع بقایای شهر تاریخی سیمنا است. در حال حاضر پی ساختمان ها، پله ها و لنگرگاه از جمله قسمت هایی هستند که همچنان می توان از آن ها بازدید کرد. فعلا لنگر انداختن، شنا و شیرجه در اطراف ویرانه های این شهر ممنوع می باشد.

 

به گفته ی شهردار آنتالیا،تمام سواحل اطراف آنتالیا از نظر تاریخی و باستان شناسی ارزشمند هستند. بنابراین شهرداری در نظر دارد تا با ایجاد تنوع گردشگری، گردشگران زیادی را با علایق مختلف به آنتالیا جذب کند و در این امر موفق نیز بوده است. البته بازگشایی این شهر غرق شده وابسته به نظر وزیر گردشگری ترکیه و کمک های باستان شناسان و راهنماهای محلی در ککوا است.

هم اکنون به دلیل وجود محدودیت ها و مشکلات سفر به ککوا با وسایل نقلیه عمومی، اکثر گردشگران ترجیح می دهند با قایق از "کاش" یا "کالکان" به ککوا سفر کنند. در حال حاضر بهترین و نزدیک ترین راه سفر به ویرانه های شهر غرق شده ی ککوا، از طریق تورهای دریانوردی و یا قایق سواری است که از "کاش" شروع به حرکت می کنند. اما اگر محدودیت ها و ممنوعیت ها برداشته شوند، طرفداران باستان شناسی و دوستداران شنا و شیرجه می توانند بسیار آسان تر خود را به این منطقه برسانند.

 

diyakoparvaz.com