بهترین مراکز خرید استانبول (1)

راهنمای سفر - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۲۲ مهر ۱۳۹۶

از آن‌جایی که قدمت مراکز خرید ترکیه تنها به اواخر دهه 80 برمی‌گردد، این مراکز، مفهوم تازه‌ای در این کشور به شمار می‌روند. اما با حضور پاساژها در عرصه خرید، ترک‌ها به خوبی از آن‌ها استقبال کردند. اکنون تقریباً تمام محله‌های استانبول حداقل یک پاساژ دارند. از این رو می‌توان بعضی از بزرگ‌ترین و شیک‌ترین مراکز خرید را در این شهر پیدا کرد. بیشتر این مراکز، نزدیک منطقه تاکسیم قرار دارند و به راحتی با اتوبوس، مترو، یا تاکسی قابل دسترسی هستند. ساعت کار این مراکز، معمولاً بین 10 صبح تا 10 شب است.

 

لیست قیمت لحظه آخری استانبول

آک‌مرکز (Akmerkez)

مرکز خرید آک‌مرکز در محله اتیلر واقع شده است. محله‌ای از ناحیه بشیکتاش و یکی از مناطق مورد علاقه ثروتمندان استانبول. آک‌مرکز به دفاتر مرکزی لونت و مسلک نیز نزدیک است.

این پاساژ چهار طبقه، حدود 250 واحد تجاری دارد و مساحت کل آن 180.000 متر مربع است. سرویس رفت و برگشت رایگان به محله‌های نزدیک و هتل‌ها، دسترسی توریست‌ها و افراد محلی به این پاساژ را آسان کرده است. آک‌مرکز در سال 1993 افتتاح شد و همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز است.

آک‌مرکز در سال 1995 از سوی شورای بین‌المللی مراکز خرید به عنوان بهترین مرکز خرید اروپا انتخاب شد. در سال 1996 نیز به عنوان بهترین مرکز خرید دنیا شناخته شد و جایزه بین‌المللی طراحی و توسعه را دریافت کرد. آک‌مرکز، پاساژ منحصر به فردی محسوب می‌شود، زیرا هیچ‌کدام از پاساژهای دیگر دنیا این دو عنوان را دریافت نکردند. در سال 2010، آک‌مرکز جایزه بهترین طراحی داخلی از سوی املاک تجاری اروپا را به خود اختصاص داد.

آدرس: خیابان اولوس. 3، اتیلر – استانبول

 

ایستینیه پارک (Istinye Park)

مرکز خرید ایستینیه پارک، که در محله ایستینیه ناحیه ساری‌یر واقع شده است، بُِعد جدیدی به مفهوم خرید در استانبول بخشیده است. این پاساژ با مساحت 242.000 متر مربع، بخش‌های خارجی و داخلی متنوعی دارد از جمله پارک سبز مرکزی، ناحیه مد و فشن، خرید کنار خیابان، یک مرکز سرگرمی برای کودکان با مساحت 1.500 متر مربع، فضای تفریحی ورزشی، بازار (منطقه‌ای الهام گرفته از معماری تاریخی ترکی) و 12 سالن سینما که یکی از آن‌ها قابلیت پخش 3 بعدی دارد.

سرسبزی، سازگاری با محیط زیست، فضایی آرام و توجه به جزییات از ویژگی‌های برجسته ایستینیه پارک است. در این پاساژ، سه مرکز جمع‌آوری زباله و یک جمع‌کننده ضایعات روغنی وجود دارد. صندلی چرخ‌دار، صندوق‌هایی برای نگهداری اشیای با ارزش، کالسکه نوزاد رایگان و بازپرداخت فوری مالیات نیز بعضی از خدمات خوب آن محسوب می‌شوند.

آدرس: خیابان ایستینیه بایری. 73، ساری‌یر – استانبول

 

کانیون (Kanyon)

این مرکز خرید چهار طبقه به مساحت 37.500 متر مربع، در ناحیه تجاری لونت قرار گرفته است. کانیون دارای 160 واحد است که برندهای منتخب ترکیه و جهان را عرضه می‌کنند. رستوران‌های عالی، چندین کافه، یک مرکز سلامت و ورزش و سالن‌های سینما از دیگر امکانات این مجموعه است.

در سال 2006، کانیون جایزه نقد و بررسی معماری منظره را در دسته "سازه تجاری" به دست آورد.

آدرس: خیابان بویوک‌دره. 185

 

سیتی (City)

در صورتی که می‌خواهید در مرکز مد و فشن حضور داشته باشید و از خرید کردن لذت می‌برید، باید از مرکز خرید سیتی در نیشانتاشی دیدن کنید. نیشانتاشی بخشی از ناحیه سیسلی است که با تاکسیم فاصله بسیار کمی دارد. ساختمان سیتی با بافت تاریخی منطقه هماهنگ شده است.

سیتی را می‌توان یک مرکز سبک زندگی دانست، که با وجود تنوع بالای مغازه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و پارکینگ 6 طبقه 24 ساعته در این منطقه پرجمعیت، کاملاً شایستگی این عنوان را دارد.

آدرس: خیابان تسویکیه محله تسویکیه. 162، نیشانتاشی – استانبول

 

نیشانتاشی (Nişantaşı)

این یک مرکز خرید نیست، بلکه منطقه‌ای از تاکسیم است که به داشتن خریداران مشتاق معروف است و می‌توان پیاده به آن‌جا رفت.

در اواسط قرن 19، سلطان عبدالمجید اول، شرایط زندگی خوب را در نیشانتاشی به وجود آورد. امروزه نیشانتاشی سومین اجتماع بزرگ شهروندان خارجی در استانبول محسوب می‌شود. این قسمت یک منطقه خرید پوشاک فشن و مد روز و منطقه مسکونی سطح بالا محسوب می‌شود. ساکنین این ناحیه، به وقار، خوش خلقی و باسوادی معروف هستند.

خیابان عبدی ایپکچی بر اساس اجاره‌های ماهیانه، گران‌ترین و شیک‌ترین خیابان استانبول محسوب می‌شود که برندهای مشهور ترکی به همراه مغازه‌های برندهای لوکس جهانی مانند کریستین لوبوتن، لویی ویتون، پرادا، کارتیر، دیور، گوچی، جیان فرانکو فره، DKNY و بسیاری دیگر در آن به چشم می‌خورند.

علاوه بر آن، نیشانتاشی به یک مرکز فرهنگی هنری معروف نیز تبدیل شده است. کافه‌ها و رستوران‌های خوبی از جمله میم کمال اوک و آتیه نیز در این منطقه وجود دارند.