راهنمای سفر به روسیه

راهنمای سفر - در تور مسکو - ۱۳ آذر ۱۳۹۵

دانستنی های کشور روسیه:

پیش شماره: +7

زبان رایج: روسی

واحد پولی: روبل

شهرهای مهم: مسکو، سنت پترزبورگ

اخلاف ساعت با ایران: 00:30+

روسیه:

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شکال اوراسیا قرار دارد. پهناوری روسیه دو برابر مساحت کانادا یا چین و یا ایالات متحده ی آمریکاست. بیشتر مناطق روسیه سردسیر و کم بارش است، به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور ( به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند. پایتخت روسیه شهر مسکو است که  در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپاست.

کشورهای همسایه روسیه:

روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

مذهب مردم روسیه:

اکثر مردم روسیه پیرو دین مسیحیت هستنداما ادیان اسلام، یهودی و بودایی نیز در روسیه پر طرفدار هستند. در این میان اسلام دومین دین در روسیه شناخته شده است.

آب و هوای روسیه:

آب و هوای روسیه به علت وسعت زیاد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان اختلاف دمای زیادی دارد. به طور کلی روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و آب و هوای خشک در جنوب شرقی برخوردار است.

 

زبان مردم روسیه:

به بیش از صد زبان در روسیه صحبت میشود اما زبان روسی، زبان رسمی این کشور است که به صورت متداول در تجارت، حکومت و تحصیلات مورد استفاد ه قرار می گیرد و با خط سیریلی نوشته می شود. 

بهترین زمان سفر به روسیه:

با گرم شدن هوا و رسیدن تعطیلات (ماه های جولای و آگوست) روسیه به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری تبدیل می شود. اگر به برف و یخ علاقه مند باشین و با هوای سرد مشکلی نداشته باشین، زمستان های روسیه فوق العاده اند. روزهای پایانی اکتبر که بارش ها شروع می شوند، و ماه‌های مارس و آوریل که برف های زمستانی شروع به آب شدن می کنند، برای سفر اصلا مناسب نیستند. 

تعطیلات رسمی در روسیه:

۷ ژانویه: کریسمس ارتدوکس های روسی

۱۴ ژانویه: سال نو ارتدوکس

۱۶ ژانویه: فستیوال زمستانی روسیه

۲۵ ژانویه: روز سن تاتیانا

۸ مارس: روز جهانی زن

۱ می: روز کارگر

۹ می: روز پیروزی

۱۶می: تعطیلی تپه ی سرخ

۲۱ ژوئن: شروع فستیوال شب های سفید

۲۲ آگوست: روز پرچم ملی

۱۹سپتامبر: روز مسکو

معروف ترین غذاهای روسیه:

راویولی (пельмени)

بورش نوعی آبگوشت سبزی دار روسی (борщ)

بلینی (блины)

پیروگ (пиро́г)

سولیانکا (соля́нка)

خاویار (икра)

استروگانینا (Stroganina)

سیمین‌ماهی (Smelt)

امول و موکسون (Omul and muksun)