شهرهای کویری ایران، زیباترین شهرهای ایران هستند. اما چرا؟

جاذبه گردشگری - در تور شیراز - در تور ایران - ۱۷ تیر ۱۳۹۶

به شهرهای کویری ایران بروید، به دوران پادشاهی ایران قدم بگذارید و با تاریخ رمزآلود آن همراه شوید. مهمان خانه های لوکس و سنتی دوران قاجار شوید و در مساجد زیبای ایرانی وقت بگذرانید و انرژی بگیرید. اینها پیشنهاد من به شما برای گردش در شهرهای کویری ایران هستند:

 

1. تخت جمشید

تخت جمشید که زمانی پایتخت و مهد تمدن ایران بوده است، یکی از  مهم ترین مقصدهای گردشگری است که نباید از دست دهید. درواقع تا وقتی تخت جمشید را ندیده باشید، انگار ایران را ندیده اید.

The Gate of All Nations in Persepolis | © DAVID HOLT / Flickr 

2. مسجد نصیر الملک

وقتی وارد مسجد نصیر الملک شیراز می شوید، انگار به داخل یک منشور پا گذاشته اید. این مسجد که به خاطر کاشیکاری منحصر به فردش به مسجد صورتی معروف است، شاید زیباترین مسجد ایران باشد. اینجا بهشت عکاسان است!

 Light streams through the stained glass of Nasir ol-Molk mosque | © Julia Maudlin / Flickr

3. آرامگاه حافظ

از شیراز نروید! اینجا شهر گل و بلبل است، شهر شاعران. اگر قصد رفتن به آرامگاه یکی از شاعران را دارید، آن یک شاعر باید حافظ باشد. در باغ باصفای این مقبره قدم بزنید، برای حافظ فاتحه ای بخوانید و فال بگیرید. بازدید از مقبره حافظ یک خاطره به یادماندنی خواهد بود.

 Tomb of Hafez | © Hamid Parsi / Wikimedia Commons

4. میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که روزگاری یک زمین چوگان سلطنتی بوده است، امروزه میزبان بناهای رمزآلودی همچون عالی قاپو، مسجد امام (شاه)، مسجد شیخ لطف الله و بازار قیصریه است. یک روز تمام برای بازدید از این میدان نیاز دارید. نگران ناهار نباشید، چرا که رستوران های خوب زیادی در نزدیکی این میدان پیدا کنید.

 Naqsh-e Jahan Square was once a polo field | © dynamosquito / Flickr

5. پل های اصفهان

قدم زدن روی سی و سه پل و یا پل خواجو، یا روی هر یک از نه پل دیگر اصفهان، بسیار رمانتیک و شاعرانه است. انگار به دویست سال پیش برگشته باشیم. البته در صورتی که زاینده رود پر آب باشد. در زیر پل ها، اتاق های طاقی شکلی هست که پاتوق جوان ها و شعرخوان ها است. پس پل های اصفهان را از دست ندهید.  

 Khaju Bridge has some fine architecture | © Ninara / Flickr

6. خانه های تاریخی کاشان

کاشیکاری ها و دیوارنگاری های نفیس، حیاط مرکزی های بزرگ با درختان انار و حوض های داخل حیاط، چیزهایی هستند که در خانه های تاریخی و زیبای شهر کویری کاشان خواهید دید. پیشنهاد می کنم در بهار به کاشان بروید، تا هم به گرمای طاقت فرسا نخورید و هم به جشن گلابگیری برسید و گلاب بخرید.

 Tabatabaei House in Kashan | © Kamyar Adl / Flickr

 diyakoparvaz.com