غذاهای معروف گرجستان

تور ارزان گرجستان - در تور تفلیس - در تور گرجستان - ۳ بهمن ۱۳۹۵

از طبیعت بی نظیر و جاذبه های گردشگری گرجستان که بگزریم، اگه به این کشور سفر کنین و طعم غذاهای معروف این کشور رو نچشین، انگار اصلا به گرجستان سفر نکردین چون غذاهای گرجی حاصل آشپزی منحصر به فردی است که از دو فرهنگ اروپا و خاورمیانه تاثیر گرفته و به همین دلیلیه که هم در اروپا و هم آسیا غذاهای گرجی خیلی پرطرفدارن.

غذاهای معروف گرجی:

خاچاپوری ( khachapuri )

یکی از پرطرفدارترین میان وعده های گرجی محسوب میشه و یه جورایی نماد فرهنگی گرجستانه که پنیر محلی رو وسط خمیر میزارن و میپزن. در سطح شهر تقریبا همه اغذیه فروشی ها و رستورانها خاچاپوری دارن.

خارچو (kharcho)

خارچو یکی از خوش طعم ترین غذاهای گرجی است و به اندازه ای محبوبه که روس ها هم  خارچو رو به غذاهای زمستونی شون اضافه کردن. این غذای دوست داشتنی از سیر، گشنیز، گوشت مرغ یا گاو با چاشنی های مختلف به همراهه سس گردو و تکه های لواشک پخته میشه و طعم بینظیری داره.

لوبیو (lobio)

لوبیو نقش مهمی در غذاهای گرجستان ایفا میکنه.این غذا تنوع زیادی داره و یکی از معروف ترینش، غذای سرد لوبیا نوگیزت، که در اون لوبیا له شده و با سیر، گردو، پیاز، و گشنیز مخلوط میشه که البته داغ هم سرو میشه و پر از ادویه هستش.

خاشی(Khashi)

خاشی یا همان کله‌پاچه‌ی معروف، یکی از غذاهای آبکی کشور گرجستانه آشپزهای گرجی خاشی رو با سیر خیلی زیاد طبخ میکنن که مزه فوق العاده ای به کله پاچه میده و به عنوان غذایی مقوی، سالم و بهترین گزینه برای تقویت معدهاست و موقع صبحانه سرو میشه.

آجارولی ( adjaruli) 

یکی از انواع خاچاپوری است، این غذای قایقی شکل دلچسب ترکیبی از کربوهیدرات و لبنیات ذوب شدست. چند ثانیه بعد از اینکه نان این غذا از تنور در اومد تخم مرغ و تکه های کره رو بهش اضافه میکنن.

شکمرولی (shkmeruli)

شکمرولی یک نوع خوراک مرغه گرجی هست که د رآن مرغ سرخ شده در سس سیر و و شیر آغشته میشه. 

خینکالی (khinkali)

بعد از خاچاپوری معروف ترین غذای گرجی خینکالی است. در اصل خمیرهای بقچه مانندی هستند که وسط آنها را با گوشت پر می کنن. گفته میشه خینکالی خوب از تعداد چین های روی خمیرش مشخص میشه. اگه چین های روی خمیر کم باشه نشون دهنده ی آماتور بودن آشپزه. درهر صورت مطمئن باشین خینکالی انقدر خوشمزه و لذیذه که شما اصلا به چین های روی خمیر توجهی نمیکنین. بهتون توصیه میکنم در سفر به گرجستان حتما این غذا رو امتحان کنین.

چورچخلا (churchkhela)

این آبنبات های سوسیسی شکل از محبوب ترین دسرهای گرجستان هستن. این دسر از گردو (گاهی بادام و یا آجیل) درست میشه و در آخر داخل آب انگور فرو برده میشه.