مسجد سلطان احمد استانبول

جاذبه گردشگری - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

مسجد سلطان احمد استانبول 

استانبول پایتخت ترکیه ، مهد تمدن کشور ترکیه است که شامل دو بخش اروپایی و آسیایی است و این دو قطب از طریق پلی به نام پل بسفر به هم متصل شده . در این شهر بناهای تاریخی و دیدنی فراوانی وجود دارد که هر ساله عاملی برای جذب توریست و گردشگران است . 

تور لحظه آخری تایلند

مسجد سلطان احمد در شهر زیبای استانبول

کی از این دیدنی ها مسجدی به نام مسجد سلطان احمد میباشد . که مردم محلی به آن مسجد آبی نیز میگویند . دلیل این نام گذاری به علت به کار رفتن کاشی های آبی رنگ در ساخت این بنا است . این مسجد زیبا با قدمت در میدان اصلی شهر استانبول قرار گرفته که شامل یک گنبد زیبای آبشاری و 6 مناهر ی بتریک و بلند است . 

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه ی ساخت این بنا بیندازیم میتوانیم بگوئیم که در قرن 17 میلادی بود که سلطان احمد اول دستور ساختش را صادر کرد . ساخت این بنای زیبا و چشم نواز 7 سال به طول انجامید و همانطور که گفتیم در قرن 17 در سال 1609 شروع شد . 

مسجد سلطان احمد در شهر توریستی استانبول

مسجد سلطان احمد علاوه بر لینکه جایگاهی مناسب برای عبادت است مکانی مناسب برای خرید و گشت و گذار نیز بود  چرا که بازار ، عمارت ، بیمارستان و مدرسه ای نیز در این مکان قرار گرفته بود که در قرن 19 میلادی تخریب شد و از بین رفت و تنها بخش اصلی مسجد باقی ماند . 

از دیگر ویژگیهایی که این مکان را منحصر به فرد و متمایز کزده داشتن 6 مناره است زیرا تمامی مساجد حداکثر 4 مناره دارند اما این 6 مناره بر نما و زیبایی این بنا تاثیر به سزایی داشته . یکی دیگر از زیبایی های آن به کار بردن کاشی های آبی رنگ در نمای داخلی این مسجد است که بازدیدکنندگان را میتواند ساعت ها مات و متحیر خود بگرداند زیرا از 20000 هزار کاشی آبی استفاده کرده اند . روی این کاشی ها طرح های انتزاعی مثل گل ، درخت و... وجود دارد .

اگر بخواهیم درباره ی فضای داخلی این بنا صحبت کنیم میتوانیم بگوییم که این مسجد زیبا شامل 360 پنجره است که از شیشه های رنگی در ساخت آن استفاده شده . در سخن آخر باید گفت که به دلیل اینکه این مکان برای مسلمانان ترکیه حائز اهمیت است برای ورود به آن باید شئونات و قوانین آنها را نیز حفظ کرد به همین دلیل است که افراد غیرمسلمان برای ورود به مسجد باید از در ضلع غربی آن استفاده کنند زیرا ورودی مسلمان و غیر مسلمانان جدا است و همچنین به هنگام ورود بانوان باید مو و دستان خود را بپوشانند و در نهایت باید گفت ورود برای عموم آزاد است و بازدید از این بنای زیبا هزینه ای برای شما در بر ندارد .