معرفی سیستم حمل و نقل شهری گرجستان برای گردشگران

تور ارزان گرجستان - در تور تفلیس - در تور گرجستان - ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

زمانی که ورود شما به گرجستان قطعی شد حال باید با نحوه رفت و آمد در شهر، میان شهرها و شهرک‌های اطراف و مکان‌های محلی بسیار زیبای آن آشنا شوید: در این مقاله شش شیوه رفت و آمد شهری که میان مردم محلی و مسافران رایج است توضیح داده شده است.

1. پیاده روی

بر پاهای خود تکیه کنید. در شهر و مناطق کوهستانی ساده‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و قابل‌اعتمادترین راه، پیاده‌روی است. همه مناطق گرجستان می‌توانند چالش‌برانگیز باشند. مسیرهای شهر اغلب پرترافیک و فاقد محل مناسب برای پارک هستند. از طرفی حومه‌ی شهر ممکن است ناهموار یا گل‌آلود باشد و دائم مشکلاتی از قبیل سرخوردن و گیرکردن در شرایط محیطی نامناسب را به همراه داشته باشند. برای سفرهای کوتاه‌تر نیز" قدم زدن" می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

لیست قیمت و فروش ارزان ترین تور گرجستان نوروز 97

 

2. دوچرخه و اسکوتر

این وسایل نقلیه همگانی برای رفت و آمدهای سریع درون شهر بسیار مناسب هستند. امکان حرکت درون ترافیک و عدم وجود مشکل پارک از مزیت‌های آن‌ها است اما متأسفانه نقاط ضعفی هم دارند به این دلیل که فقط برای رفت و آمد در روزهای آفتابی کارایی دارند و ممکن است برای همه مسیرها کاربرد نداشته باشند. به هر حال، روشی سرگرم‌کننده و کم‌هزینه برای رفتن به اطراف هستند بدون این‌که خسته‌کننده یا پرهزینه باشند. 

گرچه تفلیس دارای سیستم دوچرخه های کرایه ای نیست، باتومی یک سیستم کاملاً پیشرفته دوچرخه اجاره‌ای به نام سیستم باتومولو دارد. تنها چیزی که لازم است، خرید کارت باتومولو در مرکز اطلاعات گردشگری در نزدیکی فواره‌های رقصان است و با آن می‌توان از یکی از دوچرخه های مستقر در ترمینال شماره 23 استفاده کرد.

 

3. مارشروتکا

سیستم سریع‌السیر حمل نقل با مینی‌بوس در گرجستان ایده‌ای است که از دوران اتحاد جماهیر شوروی باقی مانده و احتمالاً همین موضوع مایه حیات آن شده است. این وسایل نقلیه در مسیرهای اصلی شهر و گذرگاه‌های فرعی به سمت مناطق روستایی فراوان بوده و برای رساندن آسان و راحت مردم به مقصد فراهم شده‌اند. می‌توانید با پرداخت حدوداً 0.35 دلار برای سفر شهری و 10 دلار برای سفر بین‌شهری صندلی ویژه تهیه نمایید.

 

4. اتوبوس

اتوبوس‌های زرد در تفلیس ارزان هستند اما هرچقدر پول بدهید به همان اندازه آش می‌خورید. این اتوبوس‌ها سیستم تهویه هوای مناسب ندارند و اغلب پر ازدحام هستند. با این وجود، خدمات مسافربری به نقاط مهم در شهرها را فراهم آورده‌اند. 

دو نکته قابل‌توجه: نحوه پرداخت بهتر است از طریق ارائه پول خرد یا استفاده از کارت اعتباری حمل و نقل مسافر(که می‌توان آن را از همه ایستگاه‌های مترو تهیه نمود) از طریق سیستم پرداختی به هنگام سوار شدن انجام شود. کرایه هر سفر حدوداً 0.21 دلار است. رسید خود را تا پایان هر سفر نگه‌دارید چون ناظران به طور تصادفی به اتوبوس‌ها وارد یا در ایستگاه‌های اتوبوس منتظر می‌مانند تا پرداخت‌های مسافران را بررسی کنند. مردم کشور گرجستان از شما تقاضا دارند در سفر با اتوبوس‌های زردرنگ به منظور تحمل شرایط به‌هم چسبیدن به دلیل ازدحام، صندلی‌های خود را به خانم‌ها، افراد مسن و کسانی که توانایی جسمی آن‌ها از شما کمتر است ببخشید. 

نرخ کرایه‌ها برای اتوبوس‌های باتومی نیز تقریباً همان است، اما سیستم فروش بلیت آن کمی تفاوت دارد. بلیت‌ها در فروشگاه‌ها و اتوبوس‌ها می‌توانند فروخته شوند(اما قیمت‌شان بالاتر است). 

اخیراً ناوگان کوچک اتوبوس‌های مدرن آبی با امکانات رفاهی پیشرفته از قبیل سیستم تهویه و کاهش لرزش  در حال بهره‌برداری در برخی از مسیرهای مهم تفلیس هستند.

 

5. مترو

علاوه بر خطوط سطح شهر، خدمات راه‌آهن زیرزمینی شهر تفلیس در امتداد مسیرهای محدود به راه افتاده است. اگرچه در زمان‌هایی ممکن است پرازدحام باشد اما مطمئن و سریع است. کرایه‌های مترو 0.21 دلار است و از اعتبار همان کارت ویژه حمل و نقل مورد استفاده برای اتوبوس کسر می‌شود. اگرچه قطارها به علت نداشتن سیستم تهویه هوا و مبله شدن با صندلی‌های سفت، قدیمی به حساب می‌آیند اما مسافرت با آن‌ها قابل قبول و برای عزیمت به مناطق مرکزی شهر تفلیس گزینه خوبی هستند.

 

6. تاکسی

تاکسی‌های غیر مجاز و سود جو در گرفتن کرایه‌های کاذب از افراد غریبه در همه جای گرجستان وجود دارند. کسانی که در گرجستان از تاکسی استفاده می‌کنند به نکات زیر توجه نمایند:

  • قبل از سوار شدن بر سر بهای پرداختی توافق کنند.
  • با خود پول خرد همراه داشته باشند تا از آن برای سفر خود هزینه کنند.

در صورت عدم توجه به این نکات احتمالاً هزینه سفرتان بیشتر شده و راننده تاکسی پول خرد کافی برای برگرداندن مابقی مبلغ بالاتری که پرداخت کرده‌اید نخواهد داشت. برای رهایی از چنین مسائلی، از تاکسی‌سرویس‌های معتبر که برای سفارش اتومبیل می‌توانید با آنها تماس بگیرید، استفاده کنید. یا این‌که  از برنامه موبایلی مثل تاکسیفای روی تلفن همراه هوشمند خود استفاده کنید تا از بهترین کیفیت و قیمتی منصفانه بهره‌مند شوید. توجه داشته باشید: قیمت ثابت مسیر بین فرودگاه و شهر تفلیس 15 دلار است. هم‌چنین نرخ متوسط کرایه مسیرهای اطراف شهر بین 2 تا 5 دلار است.

 

  diyakoparvaz.com