مناطق مدرن تفلیس!

تور ارزان گرجستان - در تور گرجستان - در تور گرجستان - ۱۲ مهر ۱۳۹۶

 

"می‌گویند هنر شکل‌های گوناگونی دارد. و ما خاص‌ترین شکل همه آن‌ها هستیم."

ما در محل بازار روز تفلیس گرد هم می‌آییم و تا زمانی که در گوشه و کنار تاریک کلوپ باسیانی از پا درآییم، با هم می‌رقصیم. جسم ما با روح و هنر عجین گشته است. ما هنر را زندگی می‌کنیم. و همان‌طور که شاهزاده تبدیل به قورباغه‌ای لزج می‌گردد، مکان‌های چندی از این تغییر شکل ناخوشایند و اجتناب‌ناپذیر پدید می‌آیند. در این جا با آن چه که از روح تفلیس مدرن باقی مانده است آشنا می‌گردید.

 

لیست قیمت و فروش ارزان ترین تور گرجستان نوروز 97

  1. فابریکا

گروه مهمان‌پذیر آجارا، مسافرخانه، اتاق‌های هتل و حال، فابریکا را ساخته‌اند. این مکان در محل کارخانه نساجی سابق ایجاد گشته و امروزه فضایی چند فرهنگی، مهمان‌سرایی عظیم، کافی‌شاپ‌ها، استودیوهای هنری و نمایشگاه‌ها را پدید آورده است. فابریکا که در مجاورت یکی از معدود محله‌های مدرن شهر قرار دارد، پاییز امسال بازگشایی خواهد شد. پوست این مکان متعلق به دوره پیش از فروپاشی شوروی، به وسیله بیش از 30 هنرمند امروزی گرجی خالکوبی شده است. قصد بر این است که این مکان تبدیل به مرکز هنرهای جایگزین گردد: در ماه ژوئن، فابریکافیتی که فستیوال غیرمعمولی از هنر خیابانی و گرافیتی است، راه‌اندازی گردید.

 

  1. زوئستان

زوئستان (به معنای نزد زو) یک بار کوچک در خیابان لسلیدز است و به تمام بازدیدکنندگانی که می‌خواهند قبل از رقصیدن در بارهای دیگر، چیزی بخورند، خوش‌آمد می‌گوید. به گفته اشخاص فروتن، فضای خانگی و آرام این مکان، روح شهر را در خود اسیر کرده است. اگر وارد زیرزمین شوید، گوشی همراه شما هیچ سیگنالی دریافت نخواهد کرد و قادر نخواهید بود که بدون خارج شدن از ساختمان، تاکسی خبر کنید و یا مجبور نخواهید بود که به تماس‌های دیرهنگام محل کار خود پاسخ دید. به علاوه، نیازی نیست برای رفتن به بار زو، کفش‌های پاشنه‌بلند بپوشید و موهای خود را صاف کنید. شما در این مکان حتی اجازه سیگار کشیدن هم ندارید. بنابراین توصیه می‌گردد عزیزان متعلق به طبقات بالای اجتماع از این جا دور بمانند.

به دلایل غریبی، زوئستان یادآور داستان "جشن بیکران ارنست همینگوی" است. افرادی که نمی‌توانند از عهده "لولیتا" برآیند، لذت‌های ساده یک زندگی معمولی را مزه‌مزه می‌کنند. باید صادقانه گفت که می‌توانید شبی از شب‌های زندگی خود را با بازی ورق و نوشیدن شراب ارزان‌قیمت، و خوردن ساندویچ و سیب‌زمینی مانند یک آقای تمام‌عیار بگذرانید و احساس نمایید که در دنیا هر چیزی به همان صورت است که باید باشد.

 

  1. باسینی

موسیقی الکترونیک، یک سکوی جهانی برای گردهم آوردن زندگی‌های معاصر در مناطق غیرمنتظره‌ای از جهان است. گرجستان هم یکی از همین مناطق است. فستیوال‌های اخیر مانند، 4GB در محل موزه فضای باز تفلیس (31-29 جولای) و فستیوال GEM (14-10 اوت، آناکلیا) ثابت کردند که ما با چه سرعتی در حال هم سو شدن با زمان هستیم. و باسینی همان ماشین کیهانی ما است که اکتشاف بی‌پایان در فضای خارج را امکان‌پذیر می‌نماید.

این کلوپ در ماه اکتبر سال 2014 افتتاح شده و از آن زمان به بعد، حکم قطعه‌ای ابر را دارد که از نور خیره‌کننده و قراردادی شهر، جدا مانده است. باسینی در منطقه استادیوم بزرگ دینامو قرار گرفته و خودش هیچ نورافکنی ندارد. این جا مکانی منحصر به فرد برای دوستداران موسیقی الکترونیک است تا خود را از نقش‌های اجباری جامعه، رها احساس کنند. افرادی که در طول روز در قالب دانشجویان، حسابداران و پزشکان زندگی می‌کنند، شب‌هنگام می‌توانند تبدیل به پروانه‌های پر تب و تاب این مکان گردند. این مکان، گونه گرجی "برگین" و یا "شاله" آلمان است. باسینی میزبان کسانی همچون، تامی فورسون، آتک، بلاوان، انسر کد ریکواست، پاولا تمپل و بسیاری دیگر بوده است.

 

  1. تئاتر سلطنتی

وجود قوانین بی‌شمار، فلسفه وجودی هر یک از آنان را زیر سؤال می‌برد. به بیانی دیگر، اگر قانونی وجود دارد، پس بی‌قانونی نیز هست. تئاتر سلطنتی از هیچ منطقی تبعیت نمی‌کند. این مکان، یک کلیسا برای عقاید جایگزین و حربه‌ای برای آرامش شخصی شماست. تئاتر سلطنتی، برداشت‌های شما از جنسیت، انطباق، والدین، هنجارهای اجتماعی، رفتار طبقاتی، بخشش، پشیمانی، جنگ و شفا را به چالش می‌کشد...

"صبح زود است. بیرون آمده‌ام و در باغمان قدم می‌زنم. گمان نمی‌کردم امسال بهار از راه برسد. ما زمستان بسیار سردی را پشت سر گذاشتیم. و حالا درخت گلابی‌مان را می‌بینم که از شکوفه‌های سفید پوشیده شده است." (زنان تروجان، نوشته دیتا تاوادزا و داویت گابونیا).

این مکان استانداردهای خود را با نمایش آثار بحث‌برانگیز گرجی و خارجی، بالا برده است. آثاری همچون: "خانم جولی"، "زنان تروجان"، "ترجمه‌ها"، "استریپتیز"، "بینوا"، "مارینا رؤیا"، "تعطیلات طولانی"، "خدمتکاران"، "بازی‌های المپیک"، "رنج جوانی" و غیره. احاطه شدن به وسیله این همه کارگردانان جوان با استعداد، نویسندگان آثار نمایشی، بازیگران، نقاشان، طراحان و موسیقیدانانی که تمام شهامت خود را برای ایجاد اجراهایی بی‌نظیر به کار می‌گیرند، ممکن است ناچیز به نظر برسد. زیرا بازیگران تئاتر سلطنتی می‌دانند که چطور باید در نقش دیگران ظاهر شوند. آن‌ها برای شما بازی نمی‌کنند. بازی آنان در ذهن شما جریان می‌گیرد.