هزنیه های سفر به استانبول

دانستنی ها - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۲۳ آبان ۱۳۹۸

هزنیه های سفر به استانبول

استانبول شهری توریستی و دیدنی با بافت تاریخی و اماکنی زیباست که سالیانه سیل عظیمی از جمعیت به بهانه های مختلف پا به این شهر می گذارند .

دیدن مساجد باشکوه ، کاخ های مجلل ، کشتی ها و دیدنی های خاص این شهر همه را شگفت زده می کند . یکی از بهتری نکات در سفر به هر شهری از جمله استانبول محاسبه ی هزینه های سفر است .

کاغذ و قلمتان را بردارید و همراه با ما هزینه های سفرتان را محاسبه کنید . ابتدا دانستنی های لازم درباره ی شهر استانبول را باید بدانیم :

1- زبان رسمی مردم در شهر استانبول ترکی است اما بسیاری از آنها مسلط به زبان انگلیسی هستند و شما در صورت ندانستن ترکی میتوانید با زبان انگلیسی با آنها ارتباط برقرار کنید .

2- ساعت رسمی کشور ترکیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است .

3- دین مردم در این شهر اسلام است اما دیدن افراد مسیحی و یهودی در شهر امری بسیار عادی است .

4- استاندارد سلامت آب و غذا در شهر ایده آل و مناسب است اما به هرحال در خرید غذاهای خیابانی دقت لازم را به خرج دهید .

5- آب شهری اصلا توصیه میشود پیشنهاد میکنیم همواره از آب های معدنی استفاده کنید .

واحد پول و سطح قیمت در سفر به استانبول

لیر ترکی واحد پول کشور ترکیه است . استفاده از اسکناس های 5 لیری ، 10 لیری ، 50 لیری ، 100 لیری و 200 لیری در شهر رواج دارد . و 1 ، 5 ، 10 ، 25 ، 50 و 100 کروش ، سکه های ترکیه محسوب میشود . شاید بد نباشد بدانید که هر لیر ، 100 کروش است . شما میتوانید در ایران پولتان را دلار کنید و در صرافی های وان آن را به لیر تبدیل کنید و یا کلا در ایران یکباره به لیر تهیه کنید .

ارزیابی هزینه ها : هزینه ها در شهر استانبول تفاوت زیادی با شهر تهران ندارد . این هزینه ها در برخی موارد کاهش و در برخی موارد افزایش چشم گیری دارد برای مثال هزینه های اجاره در شهر استانبول 30 درصد از تهران ارزان تر است .

 

تمام تور های لحظه آخری و هتل ها و اطلاعات استانبول

مدارک و هزینه های قبل از سفر به استانبول

قبل از هر کاری برای سفر به استانبول باید برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید  که معمولا با هزینه هایی همراه است . معمولا این هزینه های به صورت زیر است :

1- 1000 تومان بابت شناسه .

2- 3750 تومان بابت عوارض شهرداری .

3- 75000 هزار تومان بابت صدور گذرنامه .

4- 29300 تومان برای دفاتر پلیس بعلاوه ی 10 و هزینه ی پست .

راه های سفر به استانبول و هزینه ها

برای سفر به این شهر زیبا راه های مختلفی وجود دارد که انتخاب هر یک مطابق با سلیقه ی مسافرین خواهد بود . برای مثال انتخاب تورهای هوایی سفری راحت و سریع و البته لوکس را برایتان رقم میزند . اگر علاقه مند به سفری مهیج و خاطره انگیز هستید انتخاب سفر با ماشین انتخاب بسیار مناسب و ایده آلی خواهد بود . ما در این مقاله هزینه ی تک تک این سفرها را برایتان توضیح خواهیم داد .

تور های استانبول به صورت هوایی و زمینی است و سفرهای شخصی با هواپیما ، اتوبوس ، قطار ، ترکیبی و ماشین شخصی انجام پذیر است .

1- تورهای استانبول :

توهای استانبول تورهایی با مدت زمان های متفاوت است . معمولا این تورها با 2 شب آغاز میشود و تا 13 شب ادامه دارد . هزینه ی این تورها با توجه به آژانس هواپیمایی ، کلاس هتل و زمان سفر محاسبه میشود . اگر بخواهیم طیف هزینه ها را برای 3 شب و 4 روز در نظر بگیریم مبلغی حدود 650 هزارتومان تا 2 میلیون و 500 هزارتومان را باید پرداخت کرد . همین هزینه های برای 4 شب و 5 روز به 750 هزارتومان تا 3 میلیون تومان افزایش میابد .

2-سفر شخصی :

اگر قصد دارید خودتان به استانبول سفر کنید میتوانید یکی از راه های زمینی یا هوایی را انتخاب کنید .

1- هواپیما : ما در هر شهری به جز تهران پرواز داخلی به استانبول نداریم . از این رو در صورت وجود هزینه های به قدری بالاست که از نظر اقتصادی اصلا مقرون به صرفه نیست . پیشنهاد میکنیم برای سفر به استانبول حتما مبدا را تهران قرار دهید . هزینه های بلیط از شهر های مختلف به صورت زیر است :

بلیت تهران – استانبول : بین 400 هزارتومان تا 2 میلیون تومان .

بلیت تبریز – استانبول : بین 200 هزارتومان تا 1 میلیون تومان .

پرواز های خارجی تهران – استانبول : بین 200 تا 2000 دلار .

بلیت مشهد – استانبول : 1 میلیون و دویست هزار تومان تا 3 میلیون و. 200 هزار تومان .

بلیت اصفهان - استانبول : بین 2 تا 5 میلیون تومان .

بلیت شیراز – استانبول : بین 2 تا 4 میلیون و 500 هزار تومان .

بلیت اهواز – استانبول : بین 2 تا 4 میلیون و 500 هزار تومان .

عوارض خروج از کشور نیز تا انتهای سال 96 ، 75 هزار تومان است اما زا شروع سال 97 این هزینه به 220 هزار تومان تغییر میابد .

2- اتوبوس : هزینه ی اتوبوس تهران – استانبول بین 180 تا 300 هزارتومان است .

هزنیه ی اتوبوس از تبریز به استانبول 160 تا 170 هزارتومان است .

3- قطار : در سل های اخیر امکان سفر با قطار به شهر آنکارا وجود داشت اما امروزه به دلایل مختلف این سفرها لغو شده . علاقه مندان به سفر با قطار باید از راه های ترکیبی استفاده کنند .

4- ماشین های شخصی : برای سفر به استانبول با ماشین شخصی لازم است برای چند مورد هزینه هایی را پرداخت کنید .

اول هزینه ی گواهینامه ی بین المللی یک ساله که حدود 110 هزارتومان هزینه دارد .

دوم هزینه ی پلاک بین المللی است که نزدیک به 330 هزارتومان هزینه دارد .

سوم کارت مالکیت خودرو است که 100 هزارتومان هزینه دارد .

چهارم گرفتن برچسب CD و IR است که 4400 تومان هزینه دارد .

پنجم هزینه ی خروج از کشور به صورت زمینی است که 25 هزارتومان هزینه دارد .

ششم هزینه ی خروج از کشور است که 18 هزارتومان هزینه دارد .

هفتم بیمه ی 10 روزه ی ماشین است که حداکثر 100 هزار تومان هزنیه دارد .

هزنیه ی سفر به استانبول

هزینه ی حمل و نقل + هزینه ی اقامت + هزینه ی غذا .

1- هزینه ی حمل و نقل : هزینه ی حمل و نقل در شهر استانبول بسته به وسیله ای است که شما انتخاب میکنید به عنوان مثال استفاده از تاکسی هزینه های زیادی را برای شنا ایجاد میکند اما استفاده از حمل و نقل عمومی هزینه هایتان را به صورت چشم گیری کاهش میدهد . برای استافده از حمل و نقل عمومی که شامل قطار ، تراموا ، اتوبوس ، کشتی و تاکسی های دریایی میشود و استانبول کارت داشته باشید . این کارت نوعی بلیت الکتریکی است که به شما این امکان را میدهد که تمامی هزینه ها را از طریق آن پرداخت کنید . این کارت ها هزینه های شما را در هر سفر تا 2 لیر کاهش میدهد و شما میتوانید با 2.30 لیر سفری ایمن را تجربه کنید .

2- هزینه ی اقامت : استانبول شهری توریستی گردشگری است که گزینه های بیشماری را برای اقامت پیش رویتان می گذارد . هتل های لاکچری 5 ستاره تا هتل های ارزان و معمولی 2 ستاره هرکدام به نحوی از شما پذیرایی میکند . هزینه ی اقامت در هتل های 2 ستاره 50 تا 300 لیر است . همین هزینه برای اقامت در هتل های 3 ستاره به 70 تا 600 لیر افزایش پیدا میکند . هتل های 4 ستاره برای هر شب اقامت 10 تا 1000 لیر از شما دریافت میکنند و برای اقامت در هتل های لاکچری و لوکس 5 ستاره جداقل باید 140 هزارتومان پرداخت کنید .

اقامت در هاستل ها و مهمان خانه ها از دیگر گزینه هاست که البته از ارزان ترین ها نیز محسوب میشود . اقامت در این اماکن از 20 هزارتومان آغاز میشود .

3- هزینه ی غذا : این شهر پر است از رستوران های معمولی ، لوکس و متوسط که هرکدام با غذاهایی ویژه و قیمت های متفاوت از شما پذیرایی میکنند . شما باید برای خوردن غذا در ارزان ترین رستوران شهر مبلغی بین 15 تا 24 هزارتومان را پرداخت کنید . قیمت ها در رستوران های لوکس از 30 هزارتومان آغاز میشود . مک دونالد از ویژه ترنی انتخاب ها در اسن شهر است که برای هر نفر 15 تا 20 هزارتومان هزینه دارد .

التبه هزینه های گشت و گذار و تفریح در شهر مجزا از این هزینه های نیست اما در استانبول گزینه های متفاوتی برای تفریح وجود دارد . به عنوان مثال موزه ها ، کاخ ها و مساجد شهر ورودی از شما دریافت میکنند اما بازدید از پارک ها و طبیعت شهر هزینه ای برای شما ندارد . از این رو شما میتوانید با یک برنامه ریزی مناسب با کمترین هزینه از دیدنی های شهر بازدید کنید .