چرا شهرهای ساحلی رنگارنگ هستند؟

دانستنی ها - در تور ونیز - ۹ آذر ۱۳۹۸

بورانو در ایتالیا، نیوفاوندلند در کانادا، والپارائیسو در شیلی و کی وست در فلوریدا. این شهرهای ساحلی در سرتاسر جهان با فرهنگ های مختلف، یک ویرگی مشترک دارند. همه ی این شهرها با طیف رنگی متنوعی رنگ آمیزی شده اند. رنگ های شاخص و زیبای این بندرها سوژه ی مناسبی برای عکاسی و اینستاگرام هستند.

 

جاهایی مثل میکونوس یونان رنگ سفید و آبی آسمانی افسانه ای خود را صدها سال قبل به وجود آورده اند و پیش بینی نمی کردند که صدها سال بعد، زیبایی شناسی آن ها میلیون ها هشتگ را به خود اختصاص می دهد. البته دلایل زیادی برای رنگ آمیزی ساختمان های شهرهای ساحلی به رنگ های متنوع و روشن وجود دارد، که این دلایل به صدها و حتی هزاران سال قبل برمی گردند. امروزه می دانیم که همه ی شهرهایی که بر روی آب (یا در کنار آب) ساخته شده اند، یک شهر ماهی گیری بوده اند.

به گفته ی دکتر نونو ریبیرو، استاد دانشگاه ایلینوی، رنگ های ساختمان ها به دیده شدن شهرها و روستاها در خط ساحلی کمک می کرده است. مسئله ای که موجب می شد دریانوردان راحت تر خود را به خشکی برسانند. جالب این جاست که بسیاری از این شهرها در اقلیم های گرم واقع شده اند و رنگ های روشن به بازتاب نور خورشید و خنک نگه داشتن داخل خانه ها کمک شایانی می کنند. مثلا در میکونوس عامل اصلی سفید و آبی بودن ساختمان ها همین مورد است.

امروزه هم به سیاق گذشته، ساختمان های نوساز باید از رنگ و شکل ساختمان های قدیمی تبعیت کنند، اما به یک دلیل مدرن. در دهه های 40 و 50 و بعد از جنگ جهانی دوم، بسیاری از این شهرها به ویژه در کرانه ی مدیترانه تبدیل به مکان های توریستی شدند. اما گفتنی است که در سال های اخیر اینستاگرام هم این امر را تسریع کرده است. در دهه ی 60 و پس از آن که تهیه ی دوربین های با کیفیت تسهیل شد، عکس گرفتن از سوژه های رنگارنگ نیز مد شد. این جنبش، ادامه ی رنگ آمیزی ساختمان ها را قوت بخشید.

 

ما همیشه می خواهیم یک چیز به یادماندنی و جالب از سفرمان همراه بباوریم. و اشتراک عکس های سفر در ادامه ی همین ماجراست. پس بیراه نیست اگر بگوییم رنگ ها سوژه ی عکاسی می سازند و عکس ها دلیلی برای سفر هستند، به خصوص برای نسل جوان. در نتیجه بسیاری از شهرهای مذکور جهت بهبود اقتصاد خود و جذب توریست بیشتر، ساختمان های شهر را با رنگ های روشن رنگ آمیزی می کنند.

این قضایا با بررسی هشتگ مربوط به شهرهای یاد شده اثبات می شوند. همه ی این شهرها هشتگ های مشابهی می گیرند، شهرهایی که با مناظر زیبا و وصف ناپذیرشان رندگی می کنند. و البته ساختمان های رنگیشان نقش مهمی در زندگی آن ها دارند. پس از این همه سال، رنگ های روشن قابلیت دیده شدن این شهرها را بهبود می دهند، البته برای توریست ها!

diyakoparvaz.com