چرا طراحی داخلی هواپیماها آبی است؟

دانستنی ها - در تور اصفهان - در تور ایران - ۱۹ مرداد ۱۳۹۶

چیزهای زیادی هستند که بسیاری از مسافران درمورد هواپیماها نمی دانند. خیلی از این موارد مربوط به طراحی داخلی هواپیما می شوند که حتی کسانی هم که به طور مرتب با هواپیما سفر می کنند، از آن بی خبرند. آیا می دانستید یک دکمه ی مخفی وجود دارد که دیته ی صندلی های کنار راهرو را کنار می زند؟ یا این که پنجره ی هواپیماها به چه دلیلی گوشه های گرد دارند؟ یا این که چرا صندلی ها دقیقا روبه روی پنجره ها نیستند؟ یا مهم تر از همه، چرا طراحی داخلی هواپیماها با رنگ آبی کار می شود؟

طراحان هواپیما هنگام طراحی داخلی هواپیما مسافران را بالاتر از هر چیز دیگر در نظر می گیرند. ولی بحث فقط برسر شکل صندلی ها یا مقدار جای لازم برای پا نیست. بلکه بحث درباره ی عناصر واقعی طراحی یعنی رنگ ها، الگوها و فرم های داخل هواپیما از جمله صندلی ها ، موکت ها، سینی ها، سقف و حتی سایه ی نورهای داخل کابین مطرح است.

 

هدف اصلی؟ حداکثر کردن حس راحتی مسافران در هواپیما. بنابراین جای تعجب نیست که الگوها، کاور صندلی ها و رنگ موکت ها عمدتا آبی باشند. رنگ آبی نه تنها آرامش بخش است، بلکه نمایانگر حس شایستگی و قدرت نیز می باشد. همان ویژگی ایی که دوست دارید هواپیمایتان و خدمه از آن برخوردار باشند. همچنین در فرهنگ های مختلف، آبی و سبز نشانه ی صلح هستند. علاوه بر این رنگ ها می توانند بر درک افراد از رطوبت، دما و بو تاثیر بگذارند. به گفته ی ویرجینیا تریپ، طراح گروه تیگ که هواپیماهای بویینگ را طراحی می کنند، رنگ آبی نشانه ی پاکیزگی و تازگی است.

در واقع ایده ی اصلی، ایجاد حس سکونت در خانه با رنگ های آرام بخش و طراحی ملایم است. درمورد پنجره ها نیز باید گفت فرم های بدون گوشه و گرد، دوستانه تر به نظر می رسند و محیط آرام تری ایجاد می کنند. به علاوه فضای هواپیما را بزرگتر نشان می دهند. به گفته ی شلی زوندل، مدیر ارشد گروه تیگ، مسافر در چنین فضایی احساس امنیت بیشتری می کند.

ممکن است این گونه به نظر برسد که بسیاری از این موارد تاثیری بر روحیه ی شما یا ظاهر هواپیما ندارند، اما واقعیت امر این است که همین موارد ریز تفاوت های فراوانی ایجاد می کنند. از آن جایی که پرواز می تواند برای بسیاری از مسافران استرس زا باشد، رنگ آبی و فرمهای گرد بهترین انتخاب ممکن هستند. طراحان هواپیما همیشه در تلاشند تا با این گونه طراحی های فضای مناسب و راحتی را برای مسافران ایجاد کنند.

 

 diyakoparvaz.com