چگونه از بازدیدمان از تاج محل بهترین استفاده را ببریم؟

راهنمای سفر - در تور آگرا - در تور هندوستان - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

تاج محل معروفترین ساختمان در دنیا و شاید زیباترین آنهاست. معماری این ساختمان عالی است، ولی چیزی که باعث می شود تا سالانه 7 میلیون نفر را به خود جذب کند، داستانی است که دربردارد. این ساختمان، عشق پادشاه گورکانیان، شاه جهان را به ملکه ممتاز محل نشان می دهد. آن ها نمی توانستند جدایی از یکدیگر را تحمل کنند تا جایی که ممتاز محل همسرش را حتی در جنگ ها همراهی می کرد. اما هنگام به دنیا آوردن چهاردهمین فرزند از دنیا رفت.طی 14 سال پس از آن، شاه جهان بهترین معماران و صنعتگران امپراتوری را گردآورد تا این ساختمان را با نمای مرمر سفید بسازند و داخل آن را با سنگ های قیمتی تزیین کنند.

 

هنگام ورود

نگهبان های تاج محل بسیار سخت گیرند. این که چه چیزی را می توانید به داخل ببرید، کاملا به نگهبانی بستگی دارد که شما را در ورودی می گردد. کیف های بزرگ را در هتل بگذارید. می توانید یک موبایل و یک دوربین به ازای هر نفر  به داخل ببرید. شیرینی، هدفون، شارژر، آیپد، خودکار و چاقو جزء موارد ممنوعه است.

حرکت به سمت مجموعه

به منظور جلوگیری از آلودگی بیشتر تاج محل، وسایل نقلیه ی موتوری حداکثر تا فاصله ی 500 متری می توانند نزدیک شوند. بلیطتان را به کیوسک کنار خیابان نشان بدهید تا یک بطری آب و کاور کفش به شما بدهد. کارت های الکترونیکی و اتوبوس ها، خدمات انتقال رایگان به دروازه ی شرقی را ارایه می دهند. اگر صف آن ها طولانی بود، باید بدانید که پیاده روی تا آن جا فقط 15 دقیقه طول می کشد. می توانید50 روپیه بدهید و ریکشا سوار شوید. (دوچرخه سوار معمولا 100 روپیه می خواهد، ولی چانه بزنید.) به یاد داشته باشید که می توان با ویلچر هم وارد مجموعه شد.

اجتناب از صف

ورودی ها 4 صف دارند: زنان خارجی، مردان خارجی، زنان محلی، مردان محلی. اگر می خواهید کمتر در صف بمانید، ساعت 6:30 (یعنی نیم ساعت قبل از باز شدن درها) مقابل در شرقی یا غربی باشید. در جنوبی ساعت 8 باز می شود.

درک نقشه ی ساختمان

جهت یابی در مجموعه ی مقبره آسان است. اکثر بازدیدکنندگان حدود 3 ساعت در این جا صرف می کنند. باغ ایرانی مقابل مقبره با چمن کاریها و جوی های آب به راههای موازی و متقارن تقسیم شده است. خود مقبره دو ساختمان را در کنار خود می بیند. یکی مسجد و دیگری سالن گردهمایی. در سمت چپ، موزه ای قرار دارد که نقشه ی ساختمان اصلی در آن به نمایش در می آید.

 

اجتناب از جمعیت

بهترین راهکار این است که صبح زود به مجموعه بروید. بعد از ساعت 10 گروه های پرتعداد گردشگران هندی، مجموعه را قرق می کنند. به علاوه دسترسی به مقبره کنترل می شود تا جمعیت بیش از حد زیاد نشود. به منظور اجتناب از ازدحام جمعیت عصرگاهی و برای گرفتن عکس های زیبا از غروب تاج محل یک ریکشا بگیرید و به "باغ مهتاب" در آن سوی "رود یامونا" بروید. در راه، از گنبد مرمر "بابی تاج" دیدن کنید. اعتمادالدوله، پدر ممتاز محل در این مکان دفن شده است.

 

 

diyakoparvaz.com