چگونگی تشخیص مکان و دوری جستن از کلاه‌برداری‌های معمول گردشگرهای استانبول

تجربه سفر - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۴ آذر ۱۳۹۸

استانبول، مانند هر شهر دیگری در جهان باید با کلاه‌برداری‌های گردشگرهای خاص مقابله کند. اگرچه بیشتر ترک‌ها به طرز غیرقابل‌باوری صادق هستند و مسافت زیادی را برای کمک به شما می‌روند، در شهر با بیش از 18 میلیون ساکن، همیشه تعداد کمی از مردم را با غرض متفاوت می‌یابید. این نباید شما را در مقابله بترساند. در مقایسه با سایر شهرهای جهان، استانبول دام‌های کمتری برای گردشگر دارد، و به لطف این پست شما به‌راحتی قادر به تشخیص و دوری از این کلاه‌برداری‌ها خواهید شد.

لیست قیمت لحظه آخری استانبول

 

مقدمه‌چینی

قبل از اینکه به درون همه جزییات مربوط به کلاه‌برداری گردشگر استانبول برویم، موارد زیر را در خاطر داشته باشید.

  • بیشتر این غارت‌ها در مکان‌های خیلی گردشگری، پرجمعیت و یا شلوغ اتفاق می‌افتد، به عنوان مثال. میدان استانبول، استقلال کادِسی، کومهوریت کادسی، میدان تقسیم و خیابان‌های اطراف آن. بنابراین شما برای مقابله کلاه‌برداری‌ها در مناطق مسکونی مانند سیهانگیر تمایل کمتری دارید.
  • هدف‌های ترجیهی آنها گردشگرهایی هستند که به تنهایی مسافرت می‌کنند (بیایید یک نوشیدنی بخوریم) یا در یک گروه خیلی کوچک
  • اگر شک کردید که یک کلاه‌بردار به سمت شما میاید و شما دعوتش را درست در نقطه آغاز قبول نکنید، آنها هیچگاه بی‌حیا نمی‌شوند و شما را اذیت نمی‌کنند، و از شما می‌گذرند.

بیایید یک نوشیدنی بخوریم

هدف- شما را به یکی از کافه‌های آنها با قیمت خیلی بالا وارد می‌کنیم. نتیجه همیشه یکی است|: با یک قبض با مبلغ بالا که اغلب نزدیک صد یورو است تمام می‌شود.

هدف‌گیری- مردان مجرد سفیدپوست

مقدمه‌چینی- یک مرد خوش‌لباس، مسلط به زبان انگلیسی، به شما نزدیک می‌شود و سعی می‌کند که شروع به صحبت کند. اگر شما اهل سیگار هستید او از شما فندک می‌خواهد (و اگر شما دقت کنید حتی متوجه می‌شوید که او چند ثانیه قبل یک سیگار روشن را دور انداخت). اگر اهل سیگار نیستید، شاید او فقط به سمت شما بیاید. و اگر حتی شما تنها روی میز تراس نشسته باشید، او ممکن است روی میز کنار شما بشیند و مکالمه را این‌طور شروع کند.

صرف‌نظر از دستیابی او، همیشه مکالمه به این جهت سوق پیدا می‌کند: آیا شما مایل هستید گاهی برای نوشیدنی بعد از کار در یک مکان عالی که او می‌شناسد (که متعلق به دوست اوست) به او ملحق شوید.

چگونه دوری کنید- هیچگاه از یک شخص کاملاً غریبه در مورد اینکه مؤسسات ارزش تلاش را دارند، نصیحت نگیرید. شما گزیده‌های خوبی از بهترین کافه‌ها و باشگاه‌ها در این منطقه پیدا می‌کنید. فقط به او بگویید شما منتظر دو یا سه دوست دیگر هستید یا می‌خواهید آنها را ببینید، و علاقه‌ای به آنچه او می‌گوید ندارید.

خرید فرش یا چرم

هدف- شما را برای خرید چیزهای خوب در مغازه‌ای که او کار می‌کند مجبور می‌کند، و جایی که شما به احتمال زیاد بهترین تخفیف را نمی‌گیرید.

هدف‌گیری- هرکسی که در اطراف "سلطان احمد" و "گرند بازار" سرگردان باشد.

مقدمه‌چینی- یک شخص صمیمی، مسلط به چند زبان، از شما در مورد اینکه آیا گم شده‌اید و یا اینکه در مورد تعیین مکان جایی و یا مغازه‌های گرند بازار نیاز به کمک دارید از شما می‌پرسد. و همان‌طور که او شما را راهنمایی می‌کند، او خرید می‌کند و یادش میاید که چیزی را باید جایی بگذارد. او قطعاً شما را برای دیدن اعضای خانواده‌اش دعوت می‌کند.

قبل اینکه بدانید شما چای خواهید نوشید، به اینکه آنها چگونه چرم یا فرش با کیفیت می‌سازید گوش می‌کنید، و اینکه چرا باید در آنجا چیزی بخرید. اگر بتوانید کیف پولتان را بسته نگه دارید، او به شما قول می‌دهد که شما را به جایی که واقعاً به دنبال آن هستید می‌برد... و کل ماجرا دوباره شروع می‌شود.

جیب‌بری

 

هدف- کیف پول شما و سایر چیزهای ارزشمند

هدف‌گیری- گردشگرهای بی‌دقت

مقدمه‌چینی- هیچی! هر خیابان شلوغی، حمل‌ونقل عمومی، یا مکانی که شرایط آن باشد.

چگونه دوری کنید- مانند هر فرد تُرک، کیف پولتان را در جیب جلوی شلوارتان بگذارید، کیف‌دستی‌تان را با مراقبت همراه داشته باشید و کوله‌پشتی را در جلوی بدنتان نگه دارید. مطمئن شوید که همه زیپ‌ها بسته هستند. همچنین هرگز کیف، یا سایر وسایل ارزشمند مانند تلفن همراه، آی‌پد و سایر چیزها را بدون مراقبت روی میز تراس یا برای قاپیدن توسط افراد گذری رها نکنید.