کاخ توپکاپی استانبول

جاذبه گردشگری - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۶

کاخ توپکاپی استانبول 

استانبول شهری فوق العاده از هر نظر است . گشت و تفریح ، خرید ، کار و تجارت !!! این شهر شلوغ و پر رفت و آمد دروازه ی اروپا بر آسیاست که سالیانه میزبان سیل عظیمی از توریستان و گردشگران نیز است . مسافرین بیشماری از نقاط مختلف کره ی زمین وارد این شهر میشوند چرا که استانبول پر است از جاذبه های فراوانی که شاید در دیگر شهر ها نظیر آن را نبینید . 

تور لحظه آخری تایلند و استانبول

کاخ زیبا و دیدنی توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی یکی از زیباترین اماکن در شهر استانبول است . این بنای زیبا در سال های 1466 و 1458 به دستور سلطان محمد دوم ساخته شد . این بنا درواقع روی شبه جزیره ای کوچک ساخته شده که در جنوب دریای مرمر واقع شده . تنگه ی بسفر نیز در سمت شمال شرقی این بنا قرار گرفته و زیبایی اش را چندین برابر کرده . 

کاخ دیدنی و منحصر به فرد توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی در قرن های 15 تا 19 میلادی مرکز سیاسی و جلسات مهم امپراتوری عثمانی بود تا زمانی که کاخ دلماباغچه ساخته شد . از آن زمان بع بعد جلسات به کاخ دلماباغچه متنقل شد . در سال 1453 پس از کشورگشایی های عثمانی به دستور سلطان محمد دوم این کاخ با شکوه ساخته شد . او هنگام ساخت این این کاخ در قصری کوچکتر زندگی میکرد که امروزه تبدیل به دانشگاه شده . کاخ توپکاپی به معنی دروازه ی توپ هاست . سرانجام این کاخ جذاب در سال 1924 به دسترو آتاتورک به عنوان موزه برای نمایش گذاشته شد . درون این کاخ سالن های بسیاری وجود دارد اگر بخواهید از تمامی آن ها دیدن کنید ساعت ها باید زمان صرف کنید .

خزانه داری ، سالن لباس های سلطان و محل نگهداری از آثار مقدس و ارزشمند ، همگی در این کاخ قابل دیدن است اما نباید فراموش کنید که عکس برداری در این کاخ ممنوع میباشد و در صورت مشاهده برخورد جدی ای با عکس بردار میشود . 

زیبایی های کاخ توپکاپی در شهر دیدنی استانبول

در ابتدا با ورود باید از دروازه های اول با یه عبارتی دروازه ی سلطنتی بگذرید که شما را به حیاط سپاه میرساند . در آن زمان ها هیچ کس به جز سلطان حق عبور از این دروازه با اسب را نداشت و همه باید با پای پیاده از آن عبور میکردند . یک پارک زیبا و سرسبز ، کلیسای ایرند هاگیا و خرابه های مربوط به دوران بیزانس در این مکان دیده میشود . 

طراحی داخلی فوق العاده در کاخ توپکاپی در استانبول

حال به دروازه ی دوم میرسید که دارای دو برج مراقبت است و همه آن را با نام دروازه ی سلام میشناسند . نام گذاری این دروازه بی دلیل نیست . در قدیم هر کس میخواست وارد شود باید حتما به سلطان وقت سلام و درود میف فرستاد سپس وارد میشد از این رو نام آن را دروازه ی سلام گذاشتند . بعد از بازدید از دیدنی های این حیاط به دروازه ی سوم میرسید . دروازه ی سعادت . نام این دروازه به دلیل این است که جشن ها و ورزهای شاد در این حیاط جشن گرفته میشد . در نهایت باید بگوئیم از برترین دیدنی های شهر استانبول است که بازدید از آن باید رد اولویت قرار بگیرد .

برای بازدید از ای کاخ باید به زمان بندی کاری کاخ آگاهی داشته باشید و ورزهای تعطیل را حتما ببینید تا وقتتان بیهوده هدر نرود . اگر به صورت مستقیم با شماره ی کاخ تماسس بگیرید ، روزهای تعطیل را به شما اطلاع رسانی میکنند . درضمن هزینه ی بلیت ورودی را در هزینه های سفرتان بگنجانید .