کجا و چقدر در استانبول انعام بدهیم؟

تور لحظه آخری استانبول - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۴ آذر ۱۳۹۸

یکی از رسم و رسومات کشور ترکیه انعام دادن است البته این انعام ها آنقدر نیستند که جیب شما را خالی کنند. قوانین انعام دادن در کشور ترکیه بر اساس کیفیت خدماتی که به شما می دهند متفاوت است. پرداخت انعام در ترکیه همیشه به صورت نقدی صورت می گیرد و بهتر است از اسکناس یا لیر ترکیه استفاده کنید و اگر از ارز خارجی استفاده کنید در صورتی که اسکناس باشد استقبال می کنند چون سکه های خارجی را نمی توان به لیر ترکیه تبدیل کرد.

لیست قیمت تور ارزان و لحظه آخری استانبول

چگونه باید انعام دهیم؟

در ترکیه برای انعام دادن حتما باید پول نقد همراهتان داشته باشید، در کافه ها و رستوران ها، پیشخدمت صورتحساب را در یک بشقاب یا دفترچه کوچک سر میز شما می آورد و شما هرطور که مایلید با استفاده از کارت یا به صورت نقدی صورتحساب را پرداخت می کنید و برای انعام دادن حتما از پول نقد استفاده کنید.

در هر جایی چه مقدار انعام بدهیم؟

در فرودگاه: باربرهای فرودگاه بر اساس تعرفه های رسمی انعام می گیرند، اگر تعرفه رسمی و مکتوب در دسترس شما نبود اصلا نگران نباشید می توانید به ازای هر چمدان ۲ الی ۳ لیر ترکیه ای به باربر انعام بدهید.

در تاکسی: ترک ها به راننده تاکسی انعام نمی دهند ولی کرایه را به سمت بالا گرد می کنند. مثلا اگر کرایه شما مبلغ ۹/۷ لیر بود می توانید ۱۰ لیر به راننده بدهید. 

در هتل ها:  برای باربرها و خدمات اتاق ۵ لیر انعام مرسوم است. (کمترین اسکناس) برای خانه داری و نظافت اتاق، مردم معمولاً مبلغی بین ۵ تا ۱۰ لیر را در اتاق (به ویژه روی تخت) قرار می دهند. مهمانان هتل در هنگام تحویل اتاق و پس از پایان اقامت، مبلغی بین ۲۰ تا ۵۰ لیر را به متصدی قسمت پذیرش انعام می دهند.

در رستوران و بارها: کارکنان از شما انتظار پرداخت ۵ الی ۲۰ لیر ترکیه ای را برای خدماتشان دارند. 

در حمام ترکی: هیچ وقت انعام دادن به خدمتکار های حمام را فراموش نکنید، قبل از ترک حمام ،آنها هنگام خداحافظی به سمت شما می آیند و معمولا ۱۰ الی ۲۰ درصد مبلغ کل را انعام می گیرند.

نوازندگان  در رستوران ها: اگر هنگام غذا خوردن در رستوران نوازنده ای به سمت میز شما آمد و برایتان آهنگ نواخت ، اگر تمایلی نداشتید خیلی محترمانه نوازنده را متوجه این موضوع کنید، با این حال درست نیست که بعد از نواختن چند آهنگ  انعامی پرداخت نکنید. برای انعام دادن به نوازنده معمولا  ۵ تا ۱۰ لیر کافیست.

راهنمای تور: شما از قبل پول خدماتی که راهنمای تور به شما ارائه می کند را پرداخت کرده اید و راهنما برای دریافت انعام کار نمی کند ولی انعام دادن شما نشانه قدردانی شماست. معمولا مردم برای انعام دادن به راهنمای تور به صورت گروهی مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ لیر می پردازند.

مینی باس: نیاز به پرداخت انعام ندارد.