کیش، شهری که آن را باید برای آثار تاریخی ببینید

تور لحظه آخری کیش - در تور کیش - در تور ایران - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

کیش، شهری که امروزه بسیار مدرن و تبدیل به یک منطقه ی آزاد تجاری شده است، یکی از شهرهای قدیمی ایران است که از آثار تاریخی و معماری ایرانی بی نصیب نمانده است. چهار نمونه از این آثار را می توانید در مطلب زیر ببینید.

 تور لحظه آخری کیش

 

1. شهر زیر زمینی کاریز

کاریز، یک قنات 2500 ساله است که بازدیدکننذگان می توانند در تونل های آن بروند و سیستم آن را از نزدیک مشاهده کنند. طول این تونل ها بیش از 7.5 کیلومتر است، به طوری که باعث می شود مثل یک شهر زیرزمینی به نظر برسد. گرچه این سازه ی سنتی حفاظت شده، اما با غرفه های صنایع دستی و چایخانه های سنتی ظاهری مدرن به خود می بیند.

2. شهر باستانی حریره

گفته می شود این شهر قرن یکمی، همان جایی است که سعدی از آن در گلستان یاد کرده است. حریره که در شمال مرکزی جزیره واقع شده، گوشه ای از معماری باستانی ایران را به نمایش می گذارد، چرا که تنها بخشی از سازه های آن باقی مانده است. کاوش ها نشان می دهد که این شهر در سال 1000 پایه گذاری و 600 سال پس از آن متروکه شد. 

3. آب انبارهای دوقلو

این آب انبارها که در سال 1371 بر روی بقایای آب انباری قدیمی ساخته شده اند، معماری آب انبارهای یزد را به یاد می آورند. بادگیر و باقی عناصر این سازه، به شکل کاملا سنتی طراحی و ساخته شده اند. 

4. کشتی یونانی

کشتی خولا اف از سال 1344 در ساحل جنوب غربی کیش به گل نشسته است. از این کشتی به نام های مختلفی از جمله کشتی پرتغالی، کشتی انگلیسی، کشتی یونانی و ... یاد می شود، اما چیزی که مشخص است این است که در بریتانیا ساخته شده و بین صاحبان مختلف دست به دست شده تا به یونانیان رسیده است. 

 

diyakoparvaz.com