گرجستانی‌ها به چه چیزی افتخار می‌کنند؟

تور ارزان گرجستان - در تور گرجستان - در تور گرجستان - ۲۹ مهر ۱۳۹۶

 

لیست قیمت و فروش ارزان ترین تور گرجستان نوروز 97

  • حروف الفبای منحصر به فرد

حروف الفبای گرجستانی‌ها، حروف الفبایی است که تنها در گرجستان و نه در هیچ جای دیگری از دنیا استفاده می‌شود، که از حروف الفبای یونانی‌ها و ایرانی‌ها الهام گرفته است، و به چیز منحصربه‌فردی تبدیل شده است. تاریخ دقیق خلق الفبای گرجستانی‌ها همچنان در حال بررسی است. نوشتن در گرجستان، حداقل از دهمین قرن پیش از میلاد مسیح وجود داشته است و الفبای گرجستانی نیز از اولین قرن پس از میلاد به وجود آمده است. از آن زمان به بعد، این الفبا 3 بار تغییر یافته است: از آسومتراورولی (Asomtravruli) به نوسخوری (Nuskhuri) و سپس مخدرولی (Mkhedruli). دو مورد اول را می‌توان در میان آثار مذهبی و دست نوشته‌ها مشاهده کرد، در حالی که مورد آخری، از قرن 19 در میان زندگی روزمره‌ی افراد دیده شده است. الفبای گرجستانی‌ها در حال حاضر 33 حرف دارد و یاد گرفتن آن دشوار است اما مسلماً نوشتن آن لذت‌بخش است. بیشتر مردم حتی نمی‌دانند که الفبای گرجستانی وجود دارد، در حالی که این الفبا، یکی از منحصربه‌فردترین حروف الفبا در جهان محسوب می‌شود، و هر کسی که به گرجستان افتخار می‌کند، حتماً به این ویژگی اشاره خواهد کرد.

نکته: اگر تفاوت بسیار زیادی بین نوشته‌های دستی و چاپی گرجستانی دیدید، تعجب نکنید.

 

  • سنت‌های مردمی

گرجستانی‌ها به شدت به موسیقی سنتی و هنرهای مردمی خود افتخار می‌کنند. موسیقی چندآوایی گرجستانی، از سبک منحصر به فرد و ناهماهنگ مخصوص به خود برخوردار است که قرن‌هاست تغییری در آن صورت نگرفته است. در سال 2001، یونسکو، سنت موسیقی آن‌ها را به عنوان "میراث فرهنگی نهفته و یک شاهکار جهانی" معرفی کرد. این آهنگ‌ها، بر اساس 3 یا 4 هارمونی ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در هر جایی از گرجستان شنید اما بیشتر در کلیساها، صومعه‌ها، روستاها و یا سوپراهای گرجستانی (یک مهمانی سنتی) شنیده می‌شوند. سپس، آن‌ها احتمالاً در مورد رقص‌های سنتی و باله‌ی ملی خود برای شما صحبت خواهند کرد، که مثل آهنگ‌های ناموزون آن‌ها، به عنوان یک زیربنای فرهنگی مهم، جایگاه خود را حفظ کرده است. رقص گرجستانی، به بیان داستان‌های فرهنگی و تاریخی مردم آن‌ها می‌پردازد. مردان آن‌ها بسیار نیرومند و زنان آن‌ها بسیار زیبا هستند، که لباس‌های بسیار زیبا و رنگارنگی را در زمان رقص به تن دارند. این رقص‌ها، با صدای آکاردئون، درام و نی‌انبان همراه است. گروه‌های رقص سوخیشیویلبی (Sukhishvilebi) اریسونی (Erisioni) و روستاوی (Rustavi) در سرتاسر جهان شناخته شده هستند.

 

  • غذا

بسیاری از توریست‌ها ادعا می‌کنند که سر میز رستوران‌های گرجستانی، متوجه گذر زمان نمی‌شوند. هر گرجستانی شما را قانع می‌کند تا غذای سنتی گرجستان را امتحان کنید تا طعم زندگی را در آن‌ها را بچشید. این واقعاً حقیقت دارد، غذاهای گرجستانی واقعاً مزه‌ای فراموش‌نشدنی دارند که گرجستان را برای همیشه در قلب‌های شما زنده نگه می‌دارد. به علاوه، غذای گرجستانی برای تمام دوستداران غذا فوق‌العاده است، برای کسانی که گوشت دوست دارند، پنیر دوست دارند، سالاد دوست دارند، و حتی برای گیاهخواران و کسانی که شیرینی و شکر دوست دارند، انواع مختلف شیرینی‌ها نیز وجود دارند.

نکته: حتماً آچاریولی خاچاپوری (Acharuli Khachapuri)، بشقاب غذای گرجستانی (خینکالی)، خارچو (Kharcho) و چورچخلا (Churchkhel) را امتحان کنید. اما فراموش نکنید که به توصیه‌ای که گرجستانی‌ها در مورد ترکیب غذاهای مختلف به شما می‌کنند گوش کنید تا بتوانید غذای خود را به تعادل برسانید. غذاهای گرجستانی نسبتاً سنگین بوده و هضم کردن آن دشوار است.

 

  • طبیعت

با وجود اینکه گرجستان کشور کوچکی است، اما برای تمام فصول و توریست‌ها از استراحتگاه‌های مختلفی برخوردار است. شما می‌توانید در ساحل دریای سیاه شنا کنید، در کوه‌های قفقاز اسکی کنید، و در دریاچه‌ی محلی (استراحتگاه دریاچه‌ی لوپوتا (Lopota) و استراحتگاه دریاچه‌ی کوارلی (Kvareli)) از پاییز لذت ببرید و یا بعدازظهر خود را در برجومی بگذرانید، جایی که می‌توانید از چشمه‌های آب‌معدنی آن بچشید و لذت ببرید. استراحتگاه‌های دریایی بسیاری وجود دارند، 4 استراحتگاه برای اسکی کردن، دریاچه‌های بسیار و آبشارها. گرجستانی‌ها همه‌ی این‌ها را با هم، در یک کشور افتخارآمیز دارند.

نکته: به یاد داشته باشید که گرجستانی‌ها در مورد منطقه‌ی جدا شده‌ی آبخازستان و اوستیای جنوبی بسیار حساس هستند. بسیاری از آن‌ها هنوز این مناطق را به عنوان بخشی از گرجستان می‌دانند که توسط روسیه اشغال شده است.

 

  • مهمان‌نوازی

مهمان‌نوازی گرجستانی‌ها واقعاً از ته قلب است. هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند به توصیف قدرانی از میزبانی آن‌ها بپردازد. آن‌ها به شما همه چیز می‌دهند! اینجا شما می‌توانید غذا، محل سکونت و برنامه‌ریزی سفر خود را به صورت رایگان داشته باشید. گرجستانی‌ها بسیار خوشحال می‌شوند که در فرودگاه دنبال شما بیایند، شما را به رستوران‌ها و بارهای مختلف دعوت کنند، شما را به مکان‌های دیدنی گرجستان ببرند و با سوغاتی‌های زیبا به شما هدیه بدهند و در طول سفر هر چه که نیاز دارید به شما بدهند و از شما مراقبت کنند.

نکته: هیچ‌وقت، به میزبان گرجستانی خود، در صورتی که هر چیزی را رایگان به شما داده است، پولی ندهید. مهمان‌نوازی آن‌ها از صمیم قلب برای شما بوده است و نه برای دریافت پول.

 

  • آزادی

گرجستانی‌ها از شخصیت بسیار قدرتمندی برخوردارند. آن‌ها قرن‌ها برای آزادی جنگیده‌اند. گرجستان بارها توسط گروه‌های ترکی مورد حمله قرار گرفته است و توسط ایل مغول فتح شده است. در سال 1891، گرجستان، کاملاً به امپراتوری روسیه پیوسته بود و در نهایت در سال 1921 وارد بلشویک شد. اگرچه، گرجستان در تاریخ 9 آوریل سال 1991 از اتحادیه‌ی جماهیر شوروی ادعای استقلال کرد و به یکی از اولین جمهوری‌های شوروی تبدیل شد که توانست برای استقلال خود قدمی بردارد.

تقریباً، تمام نسل‌های گرجستانی جنگ‌های بسیاری را تجربه کرده‌اند اما شجاعت و استقامت آن‌ها توانست کشور، مذهب و فرهنگ آن‌ها را برای قرن‌ها حفظ کند. به همین دلیل است که گرجستانی‌ها همیشه به آزادی خود افتخار می‌کنند، این یک تلاش طولانی و طاقت‌فرسا برای رسیدن به آزادی‌ای است که هم اکنون از آن لذت می‌برند.

 

  • ورزش

ورزش همیشه یک موضوع جدی برای گرجستانی‌ها بوده است و اغلب به بحث‌ها و گفتگوهایی با صدای بلند ختم می‌شود. اگر می‌خواهید با گرجستانی‌ها در مورد ورزش صحبت کنید، بدانید که آن‌ها بیشتر از همه به کشتی و جودو توجه می‌کنند. بسیاری از ورزشکاران گرجستانی، اخیراً توانسته‌اند قهرمانی‌هایی را در سطح جهانی و حتی در سطح المپیک برای کشور خود به ارمغان بیاورند. دیگر ورزش مورد علاقه‌ی آن‌ها راگبی است. راگبی گرجستانی‌ها شباهت بسیاری به یک بازی قدیمی و سنتی به نام لِلوبال دارد، یک شکل سنتی از فوتبال محلی که هنوز در مسابقه‌های اطراف شهر به چشم می‌خورد. تیم راگبی گرجستان در مسابقات قهرمانی جهانی راگبی در سال 2003 حضور داشت و آن‌ها در بین بهترین تیم‌های راگبی جهان قرار گرفتند.

نکته: فوتبال نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است اما گرجستانی‌ها به تیم‌های فوتبال خود، زیاد افتخار نمی‌کنند. اگرچه، نسل جدید آن‌ها از طرفداران پروپاقرص تیم فوتبال دیناموی تفلیس هستند.

 

  • فرهنگ و هنر

گرجستان کشوری است که از فرهنگ غنی و باستانی برخوردار است و این فرهنگ به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. از قرن پنجم پس از میلاد، گرجستان توانسته است میراث هنری و فرهنگی متنوعی را از خود به جای بگذارد. قرن یازدهم و دوازدهم میلادی، دوران رنسانس گرجستان بود که به شدت تحت تأثیر رشد ادبیات شرقی قرار گرفته بود. نماد ادبیات داستانی گرجستان شعر "شوالیه در پوست پلنگ" است که توسط شوتا روستاولی سروده شده و در قرن 12 نوشته شده است.

به علاوه، قرن 19، زمان شکوفایی فرهنگ سکولار در گرجستان بود، زمانی که نویسندگان و هنرمندان به توسعه‌ی گنجینه‌ی ملی و هنرهای جهانی خود پرداختند. آثار شاعران و نویسندگان گرجستان به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده است که امکان تهیه‌ی آن‌ها برای بسیاری از خارجی‌ها و توریست‌ها فراهم شده است. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که هنر گرجستانی‌ها یعنی نقاشی و معماری، به وسیله‌ی استادان افسانه‌ای مانند: نیکو پیروسمانی، دیوید کاکابادزه، لادو گودیاشویلی به جهانیان معرفی شده است. همچنین از بین مجسمه‌سازان معروف می‌توان به زوراب تسرتیلی و الگودزا آماشوکلی اشاره کرد.

نکته: بهتر است به "شوالیه در پوست پلنگ" نگاهی بیاندازید و خود را به چالش بکشید: کودکان گرجستانی این شعر را از صمیم قلب خود در مدارس یاد می‌گیرند.

 

  • معماری

معماری گرجستان به سبک معماری‌ها از جمله قلعه‌ها، برج‌ها، کلیساها و انواع سازه‌ها اشاره می‌کند. قلعه‌های قرون‌وسطایی گرجستان را نیز می‌توان در شاتیلی (در خوسورتی (Khevsureti)) و در سازه‌هایی در قسمت‌های بالایی اسوانتی (Svaneti) قرار دارند، مشاهده کرد. بیشتر کلیساهای گرجستانی به معماری‌های بیزانس بازمی‌گردند اما این سبک در طول قرن 9 در گرجستان توسعه پیدا کرد. امروزه، توریست‌ها می‌توانند سبک‌های ترکیبی معماری را در هر جای گرجستان مشاهده کنند، به خصوص در تفلیس و بهتر است به خانه‌های گرجستانی قدیمی در غرب گرجستان (اُدا) نگاهی بیاندازید.

نکته: اگر برایتان سؤال پیش آمده است که چرا گرجستانی‌ها به معماری خود افتخار می‌کنند، از آن‌ها بپرسید که به شما در مورد واردزیا (Vardzia)، دیوید گارجا (David Gareja) یا اوپلیستسیخه (Uplistsikhe) بگویند.

خب این حداقل تصویری است که می‌توانیم در مورد چیزهایی کلی‌ای که گرجستانی‌ها به آن‌ها افتخار می‌کنند به شما ارائه دهیم. موارد دیگر شامل: جواهرات میناکاری شده‌ی سنتی گرجستان، خواننده‌های اپرای مشهور گرجستان و رقصنده‌های باله و حتی طراحان لباس شناخته شده‌ی جهانی می‌باشند.