یک روز در جیپور، شهر صورتی هند

راهنمای سفر - در تور جیپور - در تور هندوستان - ۱۲ آذر ۱۳۹۸

جیپور شهر صورتی و فوق العاده ی هند، شهر کاخ ها و دژها، شهر سنت ها و رسم و رسوم، شهر غذاهای راجستانی و میزبان یکی از بزرگترین جشنواره های کشور است. بهترین برنامه ی گردش یک روزه در این شهر را در ادامه ی مطلب بخوانید.

 

قصر جیپور

قصر جیپور که در مرکز شهر قدیم واقع شده، ظرافت سبک خانواده ی سلطنتی راجپوت را نشان می دهد. برای گردش ور شهر اولین جایی را که باید ببینید، این قصر است که یک مجموعه با ساختمان ها و صنعتگری اعجاب آور است. بخشی از این قصر که توسط شاه راجپوت ها، مهاراجه سوای جی سینگ ساخته شده، اکنون تیدیل به موزه شده است. دو ظرف نقره ی تمام عیار بسیار بزرگ با ظرفیت 4000 لیتر مایع در این موزه قرار دارند که رکورد بزرگترین ظرف ها را در کتاب گینس به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید خانواده ی سلطنتی هنوز در این قصر اقامت دارند.

 

هوا محل

700 متر آن طرف تر، قصر بادها یا هوا محل قرار دارد. این ساختمان 5 طبقه ی هشت وجهی، دارای 953 پنجره ی کوچک شبیه به کندوی عسل است. این سازه برای دختران خانواده ی سلطنتی ساخته شده بود تا بتوانند پشت پرده و بدون دیده شدن، خیابان و جنب و جوش شهر را تماشا کنند.

 

دژ کهربا

این دژ در حومه ی جیپور واقع شده است. دریاچه ی مقابل آن بازتاب زیبایی ایجاد می کند. دژ دارای چهار بخش شامل معبد، تالارهای ملاقات و شیش محل معروف است. داخل شیش محل با آینه های بی پایانش تزیین شده است. وقتی از دژ بیرون آمدید، فیل سواری را در این مکان فراموش نکنید.

1135 پیش از میلاد

بعد از این که امپراطوری هند با شاهان فراوانش را تحسین کردید، به رستوران 1135 پیش از میلاد بروید. منوی غذاهای مغولی، راجستانی و هندی را باز کنید و یکی از غذاهای سلطنتی را سفارش دهید.

 

خریدهای خیابانی

راجستان به جوتی های سنتی، گاگراهای رنگارنگ و جولاهای زیبا با آینه کاری هایش شهره است. پس برای این که بهترین تجربه را داشته باشید، در مکان هایی مثل بازار جوهری، بازار نهرو و بازار باپو خرید کنید. بازار جوهری شهرتش را به خاطر جواهرات، الماس ها و سنگ های قیمتی که در آن به فروش می رسد، به دست آورده است. برای خرید پارچه و صندل (جوتی) نیز می توانید روی این بازار حساب کنید. در بازار باپو، صورتی را در این شهر صورتی رویت خواهید کرد.

 

چوخی دانی

این رستوران با تم روستایی، روح زندگی راجستان را به نمایش می گذارد. دکور پر از نقاشی، اثر هنری معروف بانی ثانی، یک دیوار دیپاک، اجراهای شبانه و گارسن هایی که لباس سنتی به تن می کنند. همگی بر این موضوع صحه می گذارند. بهترین مکان برای به پایان رساندن این روز کامل و داشتن یک شب ایده آل، رستوران چوخی دانی است.

diyakopaarvaz.com