10 مورد از مهم‌ترین دیدنی‌ها و کارهایی که در آنتالیا می‌توان انجام داد

جاذبه گردشگری - در تور آنتالیا - در تور ترکیه - ۱۰ آذر ۱۳۹۸

 

به دیدن خرابه‌های شهر فسلیس (Phaselis) بروید

 شهر بندری فسلیس تا مدتی مرکز مهم تجاری در منطقه بود. به دیدن این خرابه‌ها رفته و چگونگی زندگی مردم تحت سلطه اسکندر مقدونی را در ذهن مجسم کنید. نیز، درخرابه‌ها ی برجای‌مانده یک آبراه، آمفی‌تئاتر و خیابان بازار اصلی که دو لنگرگاه را به هم متصل می‌کند به چشم می‌خورد. در حال حاضر منطقه مزبور در پارک ملی واقع شده که سواحل زیبایی را در بر دارد. در آن حوالی هیچ رستورانی یافت نمی‌شود اما در صورتی که از قبل غذایی مناسب پیک نیک تدارک دیده باشید می‌توانید بعدازظهر دلچسبی داشته باشید.

 

 

سیری در کالیسی (Kaleiçi) داشته باشید

کالیسی شهری قدیمی در آنتالیا، جایی است که تماشای تلفیق معماری رومی و عثمانی تحسین شما را برمی‌انگیزد. به مجرد ورود به شهر، نخست از دوازه هادریان عبور خواهید کرد، این بنای سه قوسی که ورودی شهر را محافظت می‌کند در قرن دوم میلادی ساخته شده است. در همان نزدیکی‌ها مناره‌های 40 متری کنگره دار ییولی (Yivli Minare) یکی دیگر از سمبل‌های آنتالیا واقع شده است. این مناره به همراه مسجد سلجوقی ترکیه که امروزه در حال تخریب است در قرن 13 میلادی ساخته شده‌اند.

 

 

از شعله‌های همیشه برافروخته شیمارا دیدن کنید

در زمان‌های بسیار دور شعله‌های شیمارا باعث می‌شد تا کشتی‌بانان با صخره‌ها برخورد نکنند.

معنی کلمه شیمارا شعله‌های برافروخته است. حتی امروزه هم می‌توان سوختن شعله‌ها در صخره‌ها را لحظه به لحظه دید. در واقع این صخره‌ها دارای روزنه‌هایی هستند که گازهایی از آن‌ها خارج شده و خود به خود شعله‌ور می‌شوند. شعله‌های شیمارا در تاریکی شب به وضوح دیده می‌شوند، اما فراموش نکنید که حتماً با خود چراغ‌قوه ببرید چون باید در تاریکی از کوه بالا بروید! شعله‌های شیمارا بالای معبد هفایستوس (Hephaistos) واقع شده است که از بزرگترین پدیده‌های جهان به شمار می‌رود.

 

 

 به موزه باستان‌شناسی آنتالیا سر بزنید

موزه باستان‌شناسی آنتالیا یکی از بهترین موزه‌های ترکیه است، که به طریقی جذاب و لذت‌بخش شما را با تاریخ آنتالیا آشنا می‌کند. این موزه در حقیقت کلکسیون باشکوهی از مصنوعاتی را که در کاوش‌های انجام شده در مناطق مختلف آنتالیا کشف شده‌اند به نمایش می‌گذارد.

اشیاء موجود در موزه به پنج هزار سال پیش برمی‌گردند، از عصر برنز تا زمان حدوث شهر بیزانتیوم.

مهم‌ترین نمایشگاه موزه قسمت تندیس الهه‌ها از شهر پرگ (Perge) و موزاییک‌های باستانی از شهر سلوکیا است. موزه همه‌روزه به‌جز روز دوشنبه باز است.

 

 

کنار آبشارهای دودن (Duden) به پیک‌نیک بروید.

بیرون شهر آنتالیا منطقه‌ای سنگ آهکی است که دارای آبشارهای کارست (Karst) غارها و چشمه‌هاست. رودخانه دودن از کوه‌های تاروس (Taurus) سرچشمه گرفته و به دریای مدیترانه می‌ریزد، که در طول مسیر رودخانه شاهد دو آبشار هستیم. این آبشارها معروف به آبشار بالایی و پایینی هستند. اطراف این منطقه بسیار زیبا را باغ‌هایی احاطه کرده و مکان جذابی برای پیک‌نیک هم برای شهروندان و هم برای گردشگرها فراهم آورده است. ارتفاع آبشار بالایی 15 متر است که غاری طبیعی پشت آن مخفی شده است که می‌توان از درون آن تماشای آبشار را به نظاره نشست.

 

 

در پارک کارالیوگلو پارکی (Karaalioğlu Parkı) به استراحت بپردازید

کارالیوگلو پارکی یکی از پارک‌های بزرگ آنتالیاست که روزهایی که هوا گرم است می‌توانید زیر سایه درختانش استراحت کنید و یا به هنگام غروب در آن قدم بزنید. در کناره‌های پارک قلعه هیدیرلیک (Hidirlik) متعلق به روم باستان که مشرف بر لنگرگاه قدیمی است واقع شده است. این قلعه در واقع برجی به ارتفاع 14 متر می‌باشد که در بالای آن چشم‌اندازی عالی از شهر و خلیج ایجاد شده است. هنگام غروب، به قلعه بروید و از نمای زیبای لنگرگاه در لحظات غروب خورشید لذت ببرید. به‌علاوه این پارک مکانی عالی برای پیک‌نیک بوده و همیشه باز و رایگان است.

 

 

مناره شکسته مسجد کورکوت (KORKUT)

مناره شکسته یا مناره‌های کسیک (Kesik Menarit) در شهر قدیمی آنتالیا واقع شده است. این مناره باشکوه در قرن نوزدهم در آتش سوخت و از تاریخ کهن این بنا تنها این خرابه‌های سوخته بر جای مانده است. این بنا ابتدا به عنوان معبد رومیان در قرن دوم میلادی ساخته شد در قرن هفتم میلادی به کلیسای روم شرقی تبدیل شد و پس از حمله امپراتوری سلجوقی به کلیسا به مسجد تبدیل شده و این مناره به آن اضافه شد. در طی جنگ‌های صلیبی در سال 1361 این مسجد دوباره به کلیسا تبدیل شد. سرانجام پس از به قدرت سرسیدن عثمانی‌ها در قرن پانزدهم باز عنوان مسجد به خود گرفت، که اکنون شاهد خرابه‌های آن هستیم.

 

 

از غار کارین دیدن کنید

غار کارین در دامنه کوه واقع شده که دارای چند حفره بزرگ است که عموم مردم می‌توانند

از آن‌ها بازدید کنند. کاوش‌های انجام شده منجر به کشف آثاری از دوره‌های اول و میانی پارینه‌سنگی شده است، ازجمله تکه‌های جمجمه انسان‌های غارنشین. برخی از این مصنوعات در موزه‌ای کوچک در غار و برخی هم در موزه باستان‌شناسی آنتالیا به نمایش گذاشته شده‌اند. نکته: برای اینکه گردش تاریخی‌تان را کامل کنید بازدید از غار را به دیدن خرابه‌های ترمسوس (Termessos) ختم کنید.

 

 

 پارک ملی گولوک داگی (Güllük Dagi) را ازیاد نبرید

پارک ملی گولوک داگی در شمال غربی آنتالیا واقع شده است که از آنتالیا تا آنجا حدود نیم ساعت راه است و خرابه‌های حفاظت شده شهر باستانی ترمسوس را در دل خود جای داده است. ترمسوس در بالای کوهی ساخته شده که چشم‌اندازهای با شکوهی از این مکان محاصره شده را ایجاد کرده است. آنچه که توجه همگان را به خود جلب می‌کند بقایای آمفی‌تئاتر مجللی است که از سنگ‌های همان کوه ساخته شده است. با توجه به سنگی بودن سطح این مکان حتماً از کفش مناسب استفاده کنید.

 

 

 

به کوه تاهتالی صعود کنید

در بالای کوه تاهتالی منظره بسیار زیبایی را شاهد خواهید بود، چرا که این بنای طبیعی سر به فلک کشیده 2365 متر ارتفاع دارد. شاید برای یک گردشگر معمولی صعود به قله این کوه دشوار باشد ولی می‌توانید به وسیله تله‌کابین این کار را انجام دهید. در عرض یک روز از ساحل به اوج آسمان رفته و در طول مسیر از منظره فوق‌العاده خط ساحلی و کوه تاروس لذت ببرید. یک ماجراجوی واقعی ممکن است بخواهد با پاراگلایدر و یا در فصل زمستان با اسکی از کوه پایین بیاید، قطعاً به این شکل پایین آمدن برای افراد ترسو مناسب نیست.