5 معجزه‌ی طبیعت گرجستان (1)

راهنمای سفر - در تور باتومی - در تور گرجستان - ۲۷ تیر ۱۴۰۰

طبیعت گرجستان فوق العاده است و در این شکی نیست. اما برای تماشای مناظر بکر و استثنایی این کشور به کدام قسمت گرجستان باید سفر کرد؟ چگونه باید برنامه ریزی کنید تا هزینه کمتری داشته باشید و از وقتتان بهترین استفاده را ببرید؟ برای پاسخ به این سوالات، این مطلب را بخوانید.

 

لیست قیمت ارزان ترین تور گرجستان نوروز 97

 

1. توشتی (Tusheti)

توشِتی یکی از زیباترین مکان‌های روی کره‌ی زمین است. این مکان زیبا تنها شامل کوه‌ها و دره‌ها نیست، بلکه این مردم و تاریخچه‌ی آن‌هاست که به فضای فراموش‌نشدنی این مکان شکل می‌دهد. قدیمی‌ترین کارهای دست انسان که در این مکان پیدا شده‌اند، به پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردند. بیشتر حقایقی که در مورد توشتی وجود دارند، از آهنگ‌ها و شعرهای فولکلور گردآوری شده‌اند. همچنین مشخص است که مردم توشِتی در جنگ‌های بسیاری شرکت کرده‌اند تا از گرجستان در برابر فتوحات محافظت کنند، اما آن‌ها در دوران صلح چوپان بودند.

در مسیر، اول از همه به آلوانی میرسید، که یکی از کوچک‌ترین اجتماعات توشِتی محسوب می‌شود و 120 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد. می‌توانید این فاصله را در طول 1 ساعت و نیم با ماشین طی کنید. مسیر آلوانی تا قسمت‌های بالایی توشِتی، یکی از دشوارترین جاده‌ها در جهان برای رانندگی محسوب می‌شود، اما مناظر فوق‌العاده ای در انتهای این مسیر در انتظار شماست. گرچه مسیر تنها 85 کیلومتر است، اما طی کردنش بیشتر از 3 ساعت به طول می‌انجامد. 

در مسیر خود از آلوانی، می‌توانید در تورگواس آبانو (Torgvas Abano) توقف کنید، یک مکان با آب و هوای بهاری و گرم به همراه یک منظره‌ی بی‌نظیر و تماشایی. می‌توانید اینجا کمی استراحت کنید. مقصد بعدی شما باید اومالو باشد، که مرکز گردشگری در این منطقه محسوب می‌شود. در اینجا می‌توانید مهمانخانه‌هایی دوست‌داشتنی‌ با اتاق های دو نفره پیدا کنید که شامل 3 وعده‌ی غذایی در روز می‌شوند. 

 

2. دریاچه‌ی آبودلاوری (Abudelauri)

سه دریاچه‌ی رنگارنگ آبی، سبز و سفید که از برف، باران و یخ‌های کوهی شکل گرفته‌اند. در ارتفاع 2800 متری، این دریاچه‌ها در بیشتر روزهای سال در حالت منجمد قرار دارند.

زمانی که روستای روشکا (Roshka) را ترک می‌کنید، به دریاچه‌ی آبی می رسید. مقصد بعدی دریاچه‌ی سبز است. خالص و شفاف، به اندازه‌ای که می‌توانید بازتاب کوه‌های اطراف را در این آب ببینید. این جا یک مکان آرام است، که معمولاً برای خوابیدن در شب، در مسیر رسیدن به زیباترین دریاچه، یعنی دریاچه‌ی سفید انتخاب می‌شود. 

دریاچه‌های آبودلاوری که بخشی از منطقه‌ی خوسورتی (Khevsureti) محسوب می‌شوند، بسیار نزدیک به یکدیگر هستند و تنها 7 کیلومتر از روشکا فاصله دارند. این منطقه حدود 120 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد.

 

3. اسوانتی (Svaneti)

این برج سنگی 20-25 متری حدود 1 متر دیوارهای ضخیم و یک ورودی از طبقه‌ی دوم دارد. این برج‌ها در قفقاز جنوبی برای نگهبانی از گرجستان و مردم آن ساخته شده‌اند. تنها چند باقی ماندند که قرن‌ها قدمت دارند. این برج‌ها به عنوان بخشی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شوند. 

اسوانتی به اندازه‌ای دورافتاده است که تقریباً هیچ تأثیری از مهاجمان و فاتحان نگرفته است. حتی پادشاهان گرجستان به ندرت می‌توانستند تأثیر قدرتمندی بر روی مردم اسوانتی داشته باشند. طبیعت وحشی آن به خوبی حفظ شده است طوری که یکی از زیباترین مسیرها در کشور محسوب می‌شود. دره‌های سبز و قله‌های کوه پر از برف هستند و این احساس به شما دست می‌دهد که انگار در یک دنیای قرون وسطایی هستید.

بسیار خوب، اول از همه باید به مِستیا (Mestia)، مرکز استان برسید، و سپس مقصد بعدی خود را انتخاب کنید. مستیا حدوداً 500 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد. سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای رسیدن به اینجا این است که با هواپیما بیایید. گزینه‌ی بعدی این است که با قطار به زوگدیدی (Zugdidi) بروید و سپس با مینی‌بوس به مستیا بیایید. اگر با دوستانتان سفر می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک ماشین با راننده کرایه کنید. زمانی که به مستیا می‌رسید، می‌توانید مرکز خدمات گردشگری، هتل‌های کوچک، و یک موزه‌ی هیجان‌انگیز و همچنین محلی های خوش برخورد را ملاقات کنید که از کمک کردن به شما خوشحال می‌شوند.

 

4. غارهای ساتاپلیا و پرومتئوس (Sataplia & Prometheus)

ساتاپلیا یکی از 5 غاری است که از مقاصد گردشگری در گرجستان محسوب می‌شود. این غار در محدوده‌ی حفاظت‌شده‌ی ساتاپلیا قرار گرفته است و بیش از 300 هکتار مساحت دارد. می‌توانید یک موزه‌ی کوچک را در اینجا پیدا کنید و ردپاهای دایناسورهایی که میلیون‌ها سال از قدمت آنها می‌گذرد و همچنین مدل‌های مختلف دایناسورها را مشاهده کنید. این سفر می‌تواند برای کودکان هم بسیار جالب باشد.

1.4 کیلومتر مسیر پیاده‌روی طولانی، 17 غار را به یکدیگر متصل می‌کند. میتوانید یک قایق بگیرید و بقیه‌ی مسیر با فاصله‌ی 20 کیلومتری را با آن طی کنید. این مکان 260 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد. اگر دوست دارید شب را اینجا بگذرانید، بهترین گزینه‌ها، کوتایسی و تسکالتوبو (Tskaltubo) هستند. 

 

5. دره‌های اوکاتسی (Okatse) و مارتویلی (Martvili)

اوکاتسی از عمق 35-50 متری برخوردار است. این راه باریک از منظره‌ی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و احساس راه رفتن در ابرها به شما دست می‌دهد. اینجا یکی از بلندترین آبشارها با طول 4 کیلومتر محسوب می‌شود که کینچخا (Kinchkha) نام دارد. می‌توانید تا آنجا رانندگی کنید که حدود 6 دقیقه طول می‌کشد، و یا می‌توانید قدم بزنید و از این طبیعت نفس گیر لذت ببرید. این مکان در 280 کیلومتری شهر تفلیس واقع شده است که به اندازه‌ی یک رانندگی 4 ساعته است. یک راه مقرون به صرفه برای رسیدن به اینجا این است که به کوتایسی بروید و سپس یک اتوبوس بگیرید. 

غار دیگری که در این نزدیکی قرار دارد در مارتویلی (Martvili) قرار گرفته است. طول آن 2400 متر است و حدود 20-30 متر عمق دارد، یعنی دو برابر پهنای اوکاتسه (Okatse). در اینجا می‌توانید آبشارهای کوچک بسیاری را ببینید و از یک تور با قایق در این رودخانه لذت ببرید. یک مکان دیگر به نام  دادیانی (Dadiani) نیز مکان مناسبی برای شنا کردن است. 

 

پیشنهاد من این است که برای یک سفر 2 روزه برنامه‌ریزی کنید و شب را در کوتایسی (Kutaisi)، تسکالتوبو (Tskaltubo) و یا در شهر مارتویلی بگذرانید.

قسمت دوم را اینجا بخوانید.

diyakoparvaz.com