5 معجزه‌ی طبیعت گرجستان (2)

راهنمای سفر - در تور باتومی - در تور گرجستان - ۱۵ شهریور ۱۳۹۶

در پست قبلی 5 مورد از معجزه های طبیعت گرجستان را با هم مرور کردیم. در این پست با 5 معجزه ی دیگر آن آشنا خواهید شد. همچنین چگونه باید برنامه ریزی کنید تا هزینه کمتری داشته باشید و از وقتتان بهترین استفاده را ببرید. ادامه ی مطلب را بخوانید.

 

قسمت اول را اینجا بخوانید.  

6. پارک ملی بورجومی-خارگائولی (Borjomi-Khargauli)

این پارک که یکی از بزرگترین پارک های ملی در اروپاست، حدور 1% از خاک گرجستان و 6 منطقه را در بر می گیرد. از هر منطقه یک ورودی به آن وجود دارد، اما تنها دو ورودی اصلی محسوب می شوند: بورجومی و خارگائولی. پیش از ورود به پارک بابد ثبت نام کرد. پس پاسپورت خود را همراه ببرید. کوهپیمایی، اسب سواری، دوچرخه سواری، پیک نیک و کمپینگ از جمله فعالیت هایی هستند که در این پارک با مناظر بی نظیر می توانید انجام دهید.

 

اگر به فکر یک شب اقامت در پارک هستید، باید بدانید که اتاق های هتل پارک معمولا از قبل رزرو می شوند. البته می توانید در مرکز گردشگران نیز با کرایه ی چادر و یا کیسه خواب با هزینه ی کمتری اقامت کنید. پیشنهاد می کنم از ورودی بورجومی وارد شوید، چرا که این بخش هم توسعه یافته تر است و هم به تفلیس نزدیکتر است و رسیدن به آن آسان تر. می توانید با قطار یا مینی بوس خود را به این منطقه برسانید.

لیست قیمت و فروش ارزان ترین تور گرجستان نوروز 97

 

7. منطقه حفاظت شده واشلووانی (Vashlovani)

این منطقه در گذشته دریا بوده است. هنوز هم بقایای صدف های دریایی و گونه های جانوری پیش از تاریخ را در واشلووانی یافت می شود. این طبیعت متنوع از دشت ها و جنگل ها گرفته تا تپه ها و صخره ها و استپ ها طی صدها سال به وجود آمده است. واشلووانی زیستگاه بیش از 250 گونه از حیوانات است. پستانداران، پرندگان و خزندگان از جمله جانداران واشلووانی اند که در لیست قرمز گرجستان قرار دارند. به علاوه بیش از 700 نوع گیاه از جمله گونه های بومی و موجود در لیست قرمز در این منطقه یافت می شود.

 

در ماه های فروردین، مهر و آبان می توانید پرندگان کمیابی را در این جا ببینید. ماهی گیری نیز در فصل بهار آزاد است. برای تماشای شکوفه ها و تنوع رنگی حاصل از تغییر رنگ برگ درختان، بهترین زمان بهار و پاییز است. پیشنهاد من این است که بک روزه از این منطقه بازدید کنید. با این حال هتل برای کسانی که می خواهند شب را در این منطقه بمانند، در دسترس است. واشلووانی که 130 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد، پر از کلیساها و معابد قرن 5 تا 18 است.

8. منطقه حفاظت شده لاگودخی (Lagodekhi)

این منطقه ی کوچک شامل 2 آبشار، یک دریاچه ی دیدنی، یک قصر قرون وسطایی و 5 مسیر کوهنوردی است. بهترین زمان سفر از اردیبهشت تا آبان است. ورودی اصلی آن در لاگودخی حدود 170 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد. می توانید با مینی بوس و یا تاکسی به این منطقه سفر کنید.

 

9. پارک ملی متیرالا (Mtirala)

متیرالا یکی از مرطوب ترین نواحی این منطقه است. این نام در زبان گرجی به معنای "گریان" است. آبشارهای متعدد، جنگل های زیبایی از درختان فندق و گیلاس و میز مناظر زیبایی از جنگل های مختلف به وجود آورده اند. کوهپیمایی، اسب سواری و تور جنگل گردی از جمله فعالیت هایی است که می توانید در این پارک انجام دهید.

این پارک در آجارا نزدیک دریای سیاه واقع شده و بیش از 350 کیلومتر از تفلیس فاصله دارد. اما نگران نباشید! فاصله ی آن تا باتومی تنها 15 کیلومتر است. می توانید با مینی بوس به سمت این پارک بروید، اما بهترین راه با قطار است. البته سفر هوایی هم یکی از گزینه هاست.

10. پارک ملی جاواختی (Javakheti)

مناظر این پارک با دیگر پارک ها و مناطق حفاظت شده ای که پیش از این دیده اید، کاملا متفاوت است: یک منطقه ی خالی از جنگل اما پر از دریاچه. 5 تا از بزرگترین دریاچه های گرجستان در جاواختی جای گرفته اند. از آن جایی که جاواختی سردترین منطقه ی گرجستان است، این دریاچه ها بیشتر اوقات در زمستان یخ زده اند.


دوچرخه سواری، اسب سواری و ماهی گیری از جمله فعالیت هایی هستند که می توانید این جا انجام دهید. پیشنهاد می کنم بین ماه های فروردین تا آبان به این پارک سفر کنید تا پرندگان کمیاب آن را تماشا کنید. می توانید به قله ی آتش فشانی جاواختی صعود کنید و پرندگان متفاوتی را نیز در آن جا ببینید.

diyakoparvaz.com