6 مورد از بهترین مسافرت‌های روزانه در اطراف استانبول

تور لحظه آخری استانبول - در تور استانبول - در تور ترکیه - ۱۵ مهر ۱۳۹۶

  1. جزایر پرنس (Prince Islands)

در اعصار گذشته، «جزایر پرنس» مکانی برای تبعید شاهزاده‌های بدنام و دیگر اعضای سلطنتی بود. امروزه، این 9 جزیره مکانی برای خوش‌گذرانی در روزهای آفتابی و نیز پاتوق ثروتمندان ترکیه است. فقط با کمی رفتن از طریق گذرگاه آبی از استانبول، جزایر شیوه‌ی آرام‌تری از زندگی را تنها با وسایل نقلیه‌ای از قبیل دوچرخه‌ها، اسب‌ها و ارابه‌ها نشان می‌دهند. جزیره‌ی بزرگ‌تر «بویوک‌آدا» است که زمانی محل اقامت ملکه‌های تبعیدشده‌ی بیزانتینی و نیز لئون تروتسکی بعد از اخراج از اتحاد جماهیر شوروی بود. علاوه بر کلبه‌های ویکتوریایی، در این جزیره کلیسا و صومعه‌ی «ایا یورگی» که در قرن ششم یافت شد، قرار دارد.

 

لیست قیمت لحظه آخری استانبول

2. بورسا (Bursa)

در سفر یک‌روزه‌ی طولانی از استانبول، «بورسا» شهری است که قدمت آن حداقل به 200 سال قبل از میلاد می‌رسد. «بورسا» قبلاً به‌عنوان بخشی از امپراتوری عثمانی، اولین پایتخت بزرگ این امپراتوری در قرن 14 میلادی بود. امروزه چهارمین شهر بزرگ ترکیه و مرکز صنعت اتومبیل آن است، اما پیوندهایش به گذشته‌ی درخشانش شامل مقبره‌ی دو سلطان بزرگ امپراتوری، همچنان فراوان است. مسجد بزرگ، ساخته‌شده در اواخر قرن 14 میلادی، به‌عنوان یکی از مرتفع‌ترین بخش‌های شهر و نخستین نمونه‌های معماری عثمانی شناخته شده است. «بورسا» به دلیل پارک‌های زیبایش شهری سبز شناخته می‌شود. بازدیدکنندگانی که به حوله‌ی حمام ترکیه‌ای (پشتمال) نیاز داشته باشند می‌توانند با رضایت خاطر از «کاپالی چارشی» که یکی از مشهورترین بازارهای «بورسا» است خرید کنند.

 

  1. ادرنه (Edirne)

«ادرنه»، یکی از پایتخت‌های پیشین امپراتوری عثمانی تا دهه‌ی 1930 میلادی بر اساس نام امپراتور رومی آدریان با نام آدریانوپل شناخته می‌شد. این شهر در مرز بین یونان و بلغارستان قرار دارد و دارای تاریخ طویل نظامی شامل 16 جنگ در طی قرون می‌باشد. «ادرنه»، با مسجد سلیمیه که مرتفع‌ترین مناره‌ها را در ترکیه دارد، شهر مساجد گنبدی است. موزه‌ی سلامت کولیه‌ی بیازیت دوم، بینشی درباره‌ی تاریخ مراقبت پزشکی شامل استفاده از آلات موسیقی برای درمان بیماری‌های روانی به دست می‌دهد. بازدیدکنندگانی که در ژوئن در «ادرنه» هستند ممکن است بخواهند در مراسم کشتی روغنی که قرن‌هاست اجرا می‌شود شرکت کنند.

 

  1. تروآ (Troy)

«تروآ» شهری افسانه‌ای در شمال‌غربی ترکیه‌ی امروزیست که در شعر حماسی هومر، ایلیاد، مشهور شد. بر طبق ایلیاد، اینجا جایی‌است که جنگ تروآ رخ داد. تروآ از زمانی که در هزاره‌ی سوم پیش از میلاد یافته شد چندین بار ویران و تروآی جدیدی روی قبلی ساخته شد. حفاری‌هایی که به مسافران فرصت نادر کشف گذشته را می‌دهد، همچنان ادامه دارد. این بخش همچنین شامل یک اسب چوبین بزرگ ساخته‌شده به‌عنوان محل بازی برای کودکان، مغازه‌ها و یک موزه است.

 

  1. گالیپولی (Gallipoli)

«گالیپولی» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصائب برای متفقین در جنگ جهانی اول مشهور است. این جنگ در داردانل از آوریل تا دسامبر 1915 طول کشید و با شکست متفقین توسط ترک‌ها به پایان رسید. شبه‌جزیره‌ی «گالیپولی» اطلاعات بسیاری از قبیل راهپیمایی آنزاک که 14 بخش مهم محل جنگ در آنزاک را پوشش می‌دهد، در مورد این جنگ به دست می‌دهد. قسمت دیگری از شبه‌جزیره شامل 22 بخش فهم بهتری را راجع به این محل مهم و جنگ دریایی به دست می‌دهد. چنین بخشی، جنگ «چناق قلعه» است که چند سال بعد منجر به ایجاد جمهوری ترکیه شد. 31 قبرستان که از مردگان هر دو طرف در آن دفن شده‌اند، برای بازدیدکنندگان فرصت دیگری است تا فداکاری‌های آن نسل قدیمی را نشان دهد.

 

  1. نیکایا یا نیقیه (ایزنیک)(Iznik)

قبلاً دیواری به بلندی 10 متر (33 فوتی) با 108 برج اطراف «نیکایا» را که امروز به نام «ایزنیک» شناخته می‌شود احاطه می‌کرد. درحالی‌که برای دفاع ساخته شده بود، امروزه این دیوار اولین جاذبه‌ی گردشگری شهر است. «ایزنیک» همچنین مکان خوبی برای مشاهده‌ی خرابه‌های رومی است که شامل یک تئاتر در این شهر قدیمی است که در 112 میلادی توسط پلینی کوچک در زمان حکومتش ساخته شده بود. آشپزخانه‌ی سوپ نیلوفر، ساخته شده در 1388 توسط همسر یکی از سلاطین، امروز موزه‌ای با مجموعه‌ای از دست‌ساخت‌های تأثیرگذار یونانی و رومی است. احتمالاً شناخته‌شده‌ترین ساختمان در «نیکایا» کلیسای ایاصوفیه با ساختمانی مستطیلی و آجرهای قرمز است که به سبک معمول بیزانتین ساخته شده است. چندین قرن پیش، «ایزنیک» به دلیل کاشی‌های آجری و ظروف سفالینش بسیار مشهور بود، بنابراین ممکن است خریداران به دنبال بازتولید آن‌ها باشند.