7 راه‌کار برای اینکه مسافری مسئولیت‌پذیر باشیم

راهنمای سفر - ۱۴ بهمن ۱۳۹۵

تا حالا به تاثیری که رو فرهنگ و محیط مقصد سفرتون میزارین فکر کردین؟ با سفر کردن شما شانس این رو دارین که تغییرات مثبتی در وضعیت زندگی مردم ایجاد کنین. بهتره این توانایی رو دست کم نگیرینو ازش استفاده کنین. تو این مطلب راه کار های مفیدی واستون آماده کردیم.

۱. بخشی از وقتتون راو به انجام کارهای داوطلبانه اختصاص بدین

در طول سفرتون، از مهارت هاتون برای تغییرات مثبت در زندگی مردم استفاده کنین. می تونین چند روز در مدرسه های روستایی مشغول تدریس زبان بشین. می تونین به پروژه های محافظت از حیوانات بپیوندین و خیلی کارهای دیگه. مطمئنا این کارها برای خودتون هم تجربه های جالبی میشن. البته قبل از اینکه کار داوطلبانه ای انجام بدین خوب بررسی کنین که آیا کاری که دارن انجام میدین واقعا سودمند هست یا نه.

۲. از افراد محلی خرید کنین

موقع غذا خوردن، خوابیدن و خرید سوغاتی، انتخاب جایی که می‌خواین پول‌تون رو خرج کنین می‌تونه تأثیر زیادی روی جامعه بذاره. با غذا خوردن در یک رستوران کوچک، اقامت در مهمان‌خانه‌ی محلی و یا خرید زیورآلات ارزان از دست فروش‌های خیابانی. با این انتخاب ها شما کمک می‌کنین که پول مستقیماً به اقتصاد منطقه تزریق بشه.
در کنار داشتن تجربه‌ی واقعی‌تر از سفرتون، به افراد دیگه کمک می‌کنین که زندگی بهتری داشته باشن. با خرید از یک شرکت چندملیتی بیشتر دلارهای گردشگری شما مستقیم به جیب سهام‌داران و مدیران شرکت‌ها ریخته میشه. به جای مکان‌های زنجیره‌ای بین‌المللی، پولتون رو خرج دادوستد با افراد محلی کنین.

۳. به فرهنگ محلی احترام بذارین

همیشه قبل از سفرتون سعی کنین درباره ی فرهنگ و رسم و رسومات مقصدتون مطالعه کنین تا مطمئن بشین به کسی غیر عمدی توهین نمی کنین. خیلی از کشورها در مورد نحوه ی پوشش محافظه کارن و پوشیدن شلوارک های کوتاه یا زیرپیرهنی های رکابی ممکنه نامناسب به نظر بیاد. در حین مسافرت خیلی مهمه که به سنت ها و رسوم افراد احترام بزاریم. اگه یه کمی زبان محلی یاد  بگیرین برای ارتباط با مردم محلی خیلی خوبه (حتی اگه صرفاً در حد کلماتی مثل "سلام" و "متشکرم" باشه)

۴. به حداقل رساندن تولید زباله

مدیریت زباله‌ها تو خیلی از کشورها یه مشکل بزرگه و ما مسافران اغلب ندانسته به این مشکل اضافه می کنیم. حالا برای اینکه تولید زباله رو در سفر به حداقل برسانیم، کارهایی هست که میتونیم انجام بدیم.

وقتی فروشنده ها به شما کیسه پلاستیکی میدن قبول نکنین و خرید هاتون رو داخل کوله پشتی یا کیف پارچه ای بزارین. در کافه ها نوشیدنی و غذاتون رو بخورین تا مجبور به استفاده از ظرف های یکبار مصرف نشین. بطری های آب قابل استفاده مجدد در سفر همراهتون داشته باشین. 

۵. مکان‌های اقامت و برگزارکنندگان تورهای گردشگری با تأثیرات مثبت را انتخاب کنین

بهترین انتخاب ها برای تورهای گردشگری، شرکت هایی هستن که به حفظ محیط زیست اهمیت میدن و باعث از بین رفتن طبیعت نمیشن. شاید پیدا کردن چنین شرکت هایی زمان بر باشه ولی ارزشش رو داره. اینکه بدونین تفریحات شما باعث آسیب زدن به محیط زیست نمیشه باعث میشه احساس بهتری داشته باشین.

۶. تولید گازهای گلخانه ای رو کاهش بدین

می تونین برای گردش در شهر از وسایل حمل و نقل عمومی به جای تاکسی استفاده کنین. البته می تونین با کرایه ی دوچرخه منطقه های مختلف شهر رو بگردین. این کار هم برای محیط زیست هم هزینه های مسافرت و سلامت خودتون مفیده.

۷. به گداها پول ندین

درسته که بشتر ما وقتی افرادی (مخصوصاً بچه‌ها) رو درحال گدایی میبینیم ناراحت میشیم و دلمون میخواد کمک کنیم. ولی پول دادن به گداها باعث تشویق افراد  محلی برای درخواست پول از گردشگران میشه. نهایتا مناطق گردشگری تبدیل به مکان هایی میشه که مردم مشغول به گدایی میشن تا از گردشگران خارجی پول اخاذی کنن.