8 راهکار برای سفر لذتبخش با سالمندان

راهنمای سفر - در تور ایران - در تور ایران - ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

سفر کردن در هر سنی تجربه‌ای رضایت‌بخش است، چه برسد به این که به همراه والدین سفر کنیم. با این‌حال، سفر کردن به همراه عزیزان سالمند با مجموعه‌ای از چالش‌ها همراه است. مسایل بی‌شماری باید در نظر گرفته شوند تا سفر برای همه ی اعضا لذت‌بخش شود. افراد مسن‌تر غالباً با محدودیت های حرکتی مانند نیاز به صندلی چرخ‌دار یا شرایط جسمانی خاص مواجه هستند. این مسئله، برنامه‌ریزی برای سفر را پیچیده‌تر می‌کند. 8 راهنمایی که در زیر آورده شده است، سفر با سالمندان را برایتان آسوده تر می کنند.

 

 

1. همه ی مدارک شناسایی و اسناد ضروری را جمع‌آوری کنید.

ابتدا تمام مدارک شناسایی ضروری برای سفر مانند گذرنامه و گواهینامه را جمع‌آوری کنید. آن‌ها را کنار بلیت‌ها و برنامه سفر بگذارید، بنابراین تمام مدارک در یک مکان جمع هستند. همچنین، بیمه‌نامه‌ها، نسخه‌ها و سایر اطلاعات پزشکی موردنیاز عزیزانتان را جمع‌آوری کنید. 

 

2. تا حد ممکن بار سبک جمع کنید.

سعی کنید که با بار غیرضروری خود را آزار ندهید، زیرا این مسئله سفر کردن با یک سالمند را سخت‌تر می‌کند. هر آنچه لازم دارید بیاورید، اما بار خود را تا حد ممکن سبک کنید تا بتوانید بر روی کمک به عزیزانتان و لذت بردن از سفر متمرکز شوید.

 

3. برای تمام خدمات خاص مورد نیاز هماهنگی انجام دهید.

 اگر والدین شما به صندلی چرخ‌دار در فرودگاه، سوار شدن زودتر به هواپیما و یا صندلی خاصی نیاز دارند، با شرکت هواپیمایی که با آن پرواز می‌کنید تماس گرفته و هماهنگی لازم را برای ثبت این ملاحظات در لیست انتظارات انجام دهید. وقتی وارد بخش امنیتی می‌شوید، به مأموران درباره وسایل پزشکی که ممکن است مشاهده شوند، اطلاع دهید و به عزیزانتان گوشزد کنید کفش‌هایی بپوشند که به راحتی قابل پوشیدن و درآوردن باشند. اگر اتاق‌های قابل‌دسترس با صندلی چرخ‌دار، وسایل حمام و امکانات خاص دیگری لازم دارید با هر هتلی که قصد اقامت در آن را دارید، تماس بگیرید.

 

4. به خودتان زمان بیشتری بدهید.

روزی که سفر خود را آغاز می‌کنید، برنامه‌ریزی کنید تا حداقل 2 ساعت زودتر به فرودگاه بروید. این کار زمان کافی به شما می‌دهد تا مراحل موردنیاز در فرودگاه را طی کنید، قبل از پرواز غذا بخورید و قبل از رفتن به داخل هواپیما از سرویس‌های بهداشتی قابل‌دسترس با صندلی چرخ‌دار استفاده کنید. 

5. برای استراحت برنامه‌ریزی کنید.

افراد مسن‌تر به راحتی خسته می‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که زمان استراحت را در برنامه ی روزانه در نظر گرفته‌اید. بیش از اندازه مشغول کردن والدین، ممکن است او را خسته کند و لذت سفر را کاهش دهد. یک یا دو ساعت زمان استراحت را در عصر لحاظ کنید و از فعالیت های دیروقت هنگام شب بپرهیزید؛ چرا که افراد سالمند معمولاً زود می‌خوابند و زود بیدار می‌شوند. اگر با ماشین سفر می‌کنید، چندین بار برای استراحت توقف کنید تا به عزیزتان اجازه دهید از سرویس بهداشتی استفاده کند و کمی راه برود تا از تجربه نارضایتی در اثر سفر زمینی طولانی جلوگیری کنید.

 

6. برای تمام نیازهای مرتبط با رژیم غذایی هماهنگی انجام دهید.

افراد سالمند معمولاً محدودیت‌های غذایی دارند که باید رعایت شود و یا لیست محدودی از غذاهایی دارند که می‌توانند مصرف کنند. بنابراین می‌توانید مطمئن شوید که غذاهای مناسب در تمام مقصدهای برنامه‌ریزی شده ی شما وجود خواهند داشت. در برخی مواقع، مواد غذایی خاص و یا مکمل‌ها باید در طول سفر همراه برده شوند.

 

7. برای عزیزانتان راهی فراهم کنید تا اگر جدا شدید، با شما تماس بگیرند.

گرفتن یک تلفن همراه شارژ شده یا یک کارت تلفن، یک راه عالی است تا مطمئن شوید که والدینتان در مواقع لزوم می‌توانند با شما در ارتباط باشند. شماره ی خود را در تلفن ذخیره کنید و مطمئن شوید که والدین شما نیز آن را جایی در وسایل شخصی خود یادداشت کرده‌اند. این کار برای عزیزانی که اختلال شناختی دارند و یا به تنهایی مسافرت می‌کنند، بسیار حیاتی است.

  

8. تورها و سفرهای دریایی را در نظر بگیرید.

تورها و سفرهای دریایی برنامه‌ریزی شده گزینه‌های بسیار مناسبی برای سالمندان هستند. این گونه سفرها نه تنها گزینه‌های اقتصادی تری هستند، بلکه اضطراب برنامه‌ریزی و فراهم کردن امکانات خاص در آن ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد، زیرا برنامه سفر از قبل تعیین شده است. زمانی که در سفر هستید، تفریحات برایتان مهیا هستند و همچنین وعده‌های غذایی در زمان‌های خاصی سرو می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند که یک برنامه قابل پیش‌بینی و راحت داشته باشید. 

  diyakoparvaz.com