احیای گردشگری ترکیه چقدر زمان نیاز دارد؟

کارشناسان معتقدند صنعت گردشگری بحران‌زده ترکیه برای بهبود و بازگشت به شرایط عادی، حداقل به ۴ سال زمان نیاز دارد. به گزارش ایسنا به نقل از حریت دیلی، «تیمور باییندر»، رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه با اشاره به این که شرایط در شش ماه آینده بسیار اهمیت دارد گفت: صنعت گردشگری ترکیه که آسیب جدی را […]

کارشناسان معتقدند صنعت گردشگری بحران‌زده ترکیه برای بهبود و بازگشت به شرایط عادی، حداقل به ۴ سال زمان نیاز دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت دیلی، «تیمور باییندر»، رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه با اشاره به این که شرایط در شش ماه آینده بسیار اهمیت دارد گفت: صنعت گردشگری ترکیه که آسیب جدی را به سبب حملات تروریستی متحمل شده، برای بهبود به ۴ سال زمان نیاز دارد و البته این مدت زمان در صورتی کافی خواهد بود که همه شرایط به خوبی پیش برود.

این فعال عرصه گردشگری اظهار کرد: به سبب حملات تروریستی، بحران روابط با روسیه و همچنین کودتای نافرجام در جولای سال گذشته، صنعت گردشگری ترکیه تاریک‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند.

ترکی در ۱۱ ماه نخست ۲۰۱۶ میزبان۲۴ میلیون گردشگر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن کاهش چشمگیر ۳۱ درصد را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود کاهش درآمدهای حاصل از گردشگری ترکیه به بیش از ۴۰ درصد برسد، صنعتی که سهم ۱۲.۹ درصدی در تولید ناخالص ملی ترکیه و همچنین مشارکت ۸.۳ درصدی در اشتغالزایی دارد.

رئیس اتحادیه هتلداران ترکیه همچنین اظهار کرد: ما روزهای بسیار سختی را دیده‌ایم و مشکل ایجاد شده در بخش گردشگری، فعالیت ۵۴ بخش دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داده است و بعد از یک سال سخت، سال جدید را نیز با شرایط بدی آغاز کرده‌ایم.

وی گفت: علی‌رغم تمامی این نکات منفی، استانبول شهر فوق‌العاده‌ای است که سرمایه‌های فراوانی را در گردشگری جذب می‌کند و این موضوع برای بیشتر مناطق ترکیه نیز صدق می‌کند. ما باید یک برنامه تبلیغاتی بزرگ با همکاری کمپانی‌های مهم بین‌المللی ایجاد کنیم. چهره ترکیه برای گردشگران تا پنج سال پیش فوق‌العاده خوب بود. با این وجود نمی‌دانم چه کسی قرار است هزینه این کمپین تبلیغاتی گسترده را پرداخت کند؟ چرا که بخش هتلداری در شرایط بسیار بدی قرار دارد و حتی خطوط هوایی نیز بودجه‌های خود را کاهش دادند.

در سال ۲۰۱۴ ترکیه پس از ایتالیا در جایگاه ششم پربازدیدترین کشورهای جهان جای داشت که سالانه میزان حضور ۴۰ میلیون گردشگر از سراسر جهان بود، اما شمار توریست‌ها پس از کودتای نافرجام در این کشور و مجموعه‌ای از حملات تروریستی سقوط قابل ملاحظه‌ای داشت و بر اساس ارزیابی کمپانی بازاریابی گردشگری «ForwardKeys»، ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۱ درصد از گردشگران خود را که از طریق هوایی به این کشور سفر می‌کردند را  از دست داده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *